Odpady zmieszane? A może biodegradowalne? Nie wiesz, gdzie wyrzucać fusy z herbaty? Wbrew pozorom, wcale nie jest to takie oczywiste. Warto więc sprawdzić, czy odpadki z Twojego gospodarstwa domowego trafiają do odpowiednich kontenerów. Dowiedz się, jak wygląda sprawa z fusami, z których parzysz swoją ulubioną herbatę – czarną, zieloną, białą czy rooibos.
Niektórzy chętnie wybierają sypaną herbatę liściastą, kupowaną na wagę w ulubionych herbaciarniach. Inni stawiają na praktyczne rozwiązania i sięgają po herbatę, dostępną w małych torebeczkach. Musisz wiedzieć, że same fusy z herbaty, przygotowanej wcześniej w zaparzaczu, możesz umieszczać w pojemnikach na odpady bio (brązowy kosz na śmieci). Jeśli parzysz herbatę w papierowych filtrach, możesz ze spokojem również wyrzucić go do śmieci biodegradowalnych. Sprawa może być jednak bardziej skomplikowana w przypadku herbaty z torebeczek. W tym przypadku trzeba wziąć pod uwagę materiał, z którego została wykonana torebeczka na herbatę. Do tego dochodzi również sznureczek i papierowe elementy. Rozdzielanie wszystkich tych części okazuje się dość czasochłonne. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest wyrzucenie zużytej torebeczki z fusami do odpadów zmieszanych (czarny kontener na śmieci).
Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki gorącego espresso? A może gustujesz w łagodnej kawie z mlekiem bądź jesteś fanem napoju, przygotowanego z zielonych nasion kawowca? Niezależnie od tego, która wersja gorącego, pobudzającego napoju należy do Twoich ulubionych, dowiedz się koniecznie, gdzie wyrzucać fusy z kawy.
Fusy po Twojej ulubionej kawie wyrzucaj do pojemnika na bioodpady. Jeśli korzystasz z papierowych filtrów do parzenia kawy, je także możesz wyrzucać do kontenera na odpady biodegradowalne.
Fusy z zielonej herbaty jako nawóz? Możesz wykorzystać fusy po ulubionej herbacie jako humus do roślin. Podaruj fusom drugie życie i zamiast umieszczać je w koszu, zrób z nich nawóz dla ulubionych kwiatów doniczkowych lub ogrodowych.
Nawóz z fusów możesz przygotować z herbaty zielonej, która zawiera najmniej kofeiny z wszystkich rodzajów herbaty, a przy tym jest też najbogatsza w przeciwutleniacze. Jako nawóz dla roślin doskonale sprawdzi się też herbata czarna bądź biała.
Zrobienie nawozu do roślin z fusów herbacianych jest niezwykle proste. Wystudzone fusy wystarczy umieścić w doniczce, a następnie wymieszać je z podłożem.
Zobacz też: Gdzie wyrzucić karton po mleku? Czy trzeba go myć? Sprawdź, co zrobić z kłopotliwymi odpadami