Gdzie wyrzucić folię aluminiową? Sprawdź, czy na pewno dobrze segregujesz swoje śmieci

Nie masz pewności, gdzie wyrzucić folię aluminiową? Sprawdź, do jakich śmieci powinna trafić popularna srebrzysta folia, która tak często gości w każdej kuchni. Pamiętaj o zasadach segregacji i pomóż dbać o swoją planetę.

Folia aluminiowa: segregacja śmieci

Zastanawiasz się, co zrobić z folią aluminiową? Segregacja śmieci tego rodzaju nie powinna być pomijana. Dowiedz się, jak w prawidłowy sposób utylizować zarówno czystą, jak i zabrudzoną folię, która na co dzień służy nam jako praktyczna pomoc w kuchni.

Folia aluminiowa przydaje się podczas pieczenia potraw, ale też idealnie sprawdza się jako zabezpieczenie kanapek, które są zabierane do szkoły bądź pracy. W folię aluminiową są też niekiedy zawijane wędliny i inne produkty, kupowane w sklepie. Srebrzysta folia, nieprzepuszczająca wody i słońca, posiada dwie strony: lśniącą, umożliwiającą izolowanie ciepła oraz matową, pozwalającą dłuższy czas utrzymać niższą temperaturę. Jej szerokie możliwości zastosowania sprawiają, że jest ona używana nie tylko do przechowywania i przedłużania świeżości potraw. Folia aluminiowa przydaje się także podczas pieczenia ciast, grillowania warzyw, mięsa czy ryby.

Co jednak zrobić z folią, która została już zużyta, zabrudzona tłuszczem i więcej się nie przyda? Przekonaj się koniecznie, do jakich śmieci wyrzucać niepotrzebne kawałki srebrzystej folii, której zawdzięczasz zachowanie smaku i świeżości pakowanych w nią produktów żywnościowych.  

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Gdzie wrzucamy folię aluminiową: czysta folia

Gdzie wrzucamy folię aluminiową, w którą zawinęliśmy zabrane do pracy kanapki lub inne przekąski? W przypadku, gdy folia aluminiowa nie jest niczym zabrudzona i można z łatwością otrzepać ją z okruszków czy resztek jedzenia, ze spokojem umieść ją w kontenerze na metale i tworzywa sztuczne (pojemnik w żółtym kolorze). Musisz pamiętać, że folia aluminiowa nadaje się do recyklingu, dlatego trzeba pilnować, by jej zużyte kawałki trafiały do odpowiedniego kosza na odpadki.

Segregacja folii aluminiowej niesie ze sobą wiele korzyści, m.in. pozwala zmniejszać zużycie nieodnawialnych zasobów surowców, przyczynia się do oszczędności wody i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Gdzie wyrzucać folię, kiedy jest czymś zabrudzona?      

Gdzie wyrzucać folię aluminiową, która była wykorzystana do pieczenia mięs, ryb i innych potraw? Mocno zabrudzona folia aluminiowa powinna zwykle trafiać do kosza na odpady zmieszane (czarny kontener). Niektóre miasta zezwalają jednak na umieszczanie mocno zabrudzonej folii aluminiowej w koszach na odpady z tworzywa sztucznego i metali, dlatego warto sprawdzić, jakie przepisy obowiązują w danym miejscu. Jeśli istnieje taka możliwość, wyrzucaj zużytą, zabrudzoną folię do żółtego śmietnika, by mogły trafić do ponownego przetworzenia. Przed umieszczeniem folii aluminiowej w pojemniku na odpady zadbaj też o to, by usunąć znajdujące się na niej resztki jedzenia.

Zobacz też: Gdzie wyrzucać chleb? Jak poprawnie segregować śmieci? Sprawdź, co robić ze starym pieczywem

Więcej o: