Miętus to ryba drapieżna, która występuje w słodkich wodach śródlądowych i słonych przymorskich Europy Środkowej i Wschodniej, Środkowej i Wschodniej Azji, a także w Ameryce Północnej. Miętus mierzy nawet do 50 cm i ma do dwóch kilogramów wagi. Mięso tej ryby jest bardzo delikatne, a zarazem tłuste i cenione przez smakoszy.
Mówi się, że występowanie miętusa świadczy o czystości wód. Ryba ta stanowi istne bogactwo składników odżywczych. W 100 g mięsa znajduje się 19 g białka, kwasy tłuszczoweomega-3 - kwasy eikozapentaenowe (EPA) i kwasy dokozaheksaenowe (DHA), witamina A, witamina z grupy B (B1, B2, B3, B4, B5, B6, B9, B12), a także minerały takie jak wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, selen oraz cynk. Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Warto jeść miętusa, ponieważ to ryba, która pozytywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie, ale i na samopoczucie. Zawiera dużo białka, które odgrywa kluczową rolę w budowie i regeneracji mięśni. Pozytywnie wpływa też na funkcjonowanie układu odpornościowego. Z kolei zawarte w tej rybie kwasy obniżają poziom cholesterolu, a także wspomagają pracę mózgu i wpływają pozytywnie na koncentrację i pamięć.
Miętus świetnie smakuje gotowany na parze, pieczony czy smażony. Ze względu na swoje pozytywne właściwości powinien częściej pojawiać się na naszym stole. Jeśli włączymy go do diety, z pewnością szybko zauważymy różnicę.