Borykasz się z tymi chorobami? Lepiej unikaj jedzenia fasolki szparagowej. Może ci zaszkodzić

Fasolka szparagowa to jedno z najzdrowszych i najpopularniejszych warzyw w Polsce. Nie każdy powinien jednak uwzględniać ją w swojej diecie. Niektóre schorzenia stanowią przeciwwskazanie do tego. Kto nie powinien jeść fasolki?

Warzywa stanowią jeden z najważniejszych elementów piramidy żywienia. Zdrowa, zbilansowana dieta powinna obfitować w różne rodzaje. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie grupy warzyw przyniosą wymierne korzyści w przypadku niektórych chorób. Jak sprawa wygląda w przypadku popularnej fasolki szparagowej?

Zobacz wideo Fasolka szparagowa - pyszna, zdrowa, ale... bywa trująca!

Na co jest dobra fasolka szparagowa? To cenne źródło wielu witamin

Fasolka należy do grupy roślin strączkowych, które mają duże znaczenie w kontekście zdrowego żywienia. Na półkach sklepowych, na straganach oraz działkowych grządkach można spotkać zarówno odmiany żółte, jak i zielone. Obie stanowią źródło wielu witamin i minerałów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Porcja fasolki dostarczy nam solidnej dawki m.in. wapnia, żelaza, kwasu foliowego, sodu, potasu i magnezu, a także witamin A, C, E i K. Ponadto warzywo odznacza się niskim indeksem glikemicznym, dlatego poleca się ją diabetykom, osobom borykającym się z insulinoopornością oraz walczącym nadwagą i z otyłością. 

Niektóre przypadłości stanowią przeciwwskazanie do spożywania fasolki
Niektóre przypadłości stanowią przeciwwskazanie do spożywania fasolki fot. haim_charbit / pixabay.com

Kto nie może jeść fasolki szparagowej? Te osoby powinny unikać spożywania jej

Mimo wielu zalet regularne spożywanie fasolki szparagowej może nieść za sobą przykre konsekwencje zdrowotne. Roślina ta nie jest bowiem dobra dla wszystkich. Osoby, które borykają się chorobami przewlekłymi, takimi jak: niedoczynność tarczycy i innymi schorzeniami związanymi z dysfunkcją hormonalną, powinny unikać jedzenia fasolki. Związane jest to z obecnością w składzie goitrogenów, które mogą interferować z funkcją tarczycy poprzez hamowanie syntezy jej hormonów.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku osób, które cierpią na niewydolność lub odmiedniczkowe zapalenie nerek, a także tych, które mają zbyt wysokie stężenie potasu we krwi. Przeciwwskazanie stanowi również uczulenie na warzywo oraz drażliwy układ trawienny. Substancje zawarte w fasolce szparagowej mogą bowiem powodować wzdęcia i gazy sprawiające dyskomfort. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Więcej o: