Zamień pszenne makarony na ten rodzaj. Lekkostrawny i niskokaloryczny. Świetny wybór dla cukrzyków

Dania z makaronem to stały element kuchni na całym świecie. W Polsce najczęściej sięgamy po produkty wykonane z pszenicy, jednak warto zainteresować się także innymi rodzajami, które mogą wzbogacić posiłki. Świetnym wyborem będzie np. makaron sojowy. Jakie ma właściwości i jak go przygotować? Podpowiadamy.

Makaron sojowy, mimo nazwy, wcale nie zawiera soi. Wytwarzany jest z mąki pozyskanej z innych roślin, takich jak fasola, bataty czy skrobia ziemniaczana. Jest popularnym składnikiem wielu dań azjatyckich, zwłaszcza w kuchni chińskiej, japońskiej i wietnamskiej. Znany z lekkości, prostoty w przygotowaniu oraz wartości odżywczych, stanowi świetny wybór dla osób na diecie bezglutenowej oraz tych, którzy szukają lekkich, zdrowych alternatyw. 

Zobacz wideo Sycące spaghetti alla puttanesca

Czy makaron sojowy jest zdrowy? Wartości odżywcze i witaminy

Makaron sojowy jest bogaty w błonnik, witaminy (m.in. z grupy B) i minerały, które wspomagają naszą kondycję zdrowotną. Zawiera żelazo, wapń oraz cynk, a jego niskokaloryczność sprawia, że jest popularnym wyborem w dietach odchudzających. W 100 gramach suchego makaronu znajduje się około 170 kcal, z czego większość stanowią węglowodany. Zawiera również sporo białka i bardzo mało tłuszczuMa niski indeks glikemiczny, więc chętnie sięgają po niego cukrzycy oraz ci, którzy chcą utrzymać stabilny poziom cukru we krwi. Jest również lekkostrawny i dobrze tolerowany przez osoby z alergiami pokarmowymi, w tym bezglutenowymi. 

Makaron sojowy czy ryżowy? Wybór, który nie jest prosty

Choć oba produkty są łatwe do przygotowania, makaron sojowy zawiera więcej cennych składników odżywczych. Wersja ryżowa jest nieco mniej kaloryczna, ale nie dostarcza tak dużo białka, jak jej odpowiednik. Jeśli więc zależy ci na wprowadzeniu większej ilości błonnika oraz minerałów do diety, wybór klusek jest oczywisty.

Jak przygotować makaron sojowy? Prosty sposób na smaczne danie

Wystarczy, że zalejesz go wrzątkiem i poczekasz kilka minut, aż zmięknie i zwiększy objętość. Jeśli planujesz go smażyć, nie zanurzaj makaronu w wodzie na zbyt długo - wystarczy 5 minut, aby nie stracił struktury. Nie ma wyrazistego smaku, ale świetnie przejmuje aromaty przypraw i innych składników. Możesz go podać w towarzystwie warzyw, mięsa, tofu, a także w formie składnika do zup i sajgonek.

Więcej o: