Czego potrzebujemy do przygotowania ciasta? Mąki, letniej wody oraz soli. Składniki mieszamy ze sobą, a następnie ugniatamy, by stały się jednolitą masą. Wyrobione ciasto odkładamy na bok, by odpoczęło. Gdy już jesteśmy gotowi do nakładania farszu, ciasto rozwałkowujemy i wycinamy z niego małe kółka.
Jakich składników będziemy potrzebować do wykonania farszu? Kapusty kiszonej - kwaśnej, niepłukanej. Suszonych grzybów, cebuli, mielonego kminku, oleju lnianego, goździków, miodu lipowego lub cukru, liści laurowych, ziela angielskiego, soli i pieprzu.
Możemy zacząć od namoczenia grzybów - namaczamy je przez 3 godziny - lub od razu przejść do gotowania. Gotujemy aż zmiękną, w niewielkiej ilości wody, z dodatkiem pieprzu, soli, ziela angielskiego, liścia laurowego i cebuli.
Cebulę pokrojoną w kostkę podsmażamy na oleju lnianym, aż uzyska złoty kolor. Następnie przyprawiamy ją zmielonym kminkiem. Dodajemy do garnka kapustę, sok z kapusty, ziele angielskie, wcześniej ugotowane grzyby, pieprz i sól, dwa goździki oraz miód do smaku.
Gdy składniki się ugotują, a kapusta ostygnie, musimy ją drobno posiekać. Kolejnym krokiem jest już nakładanie farszu na ciasto i lepienie pierogów. Zobaczcie, jak można to zrobić (więcej o tym: 4 sposoby na zawijanie pierogów).
W międzyczasie nastawiamy garnek z wodą. Gdy się zagotuje, wrzucamy do niej pierogi i czekamy, aż wypłyną na powierzchnię. Możemy je podawać z chrupiącą cebulką lub polane olejem lnianym.