Groch z kapustą to klasyka i najbardziej kojarzy się z Bożym Narodzeniem, ponieważ w wielu polskich domach właśnie wtedy ta potrawa pojawia się na stole. Przepis jest prosty, jednak nie robi się go w kwadrans - groch trzeba namoczyć, ugotować, podobnie ugotować kapustę, więc cały proces trwa kilka godzin. Żeby zaoszczędzić cenny czas przed świętami, porządną porcję kapusty z grochem możesz zrobić już teraz, a w Wigilię jedynie podgrzać. Tutaj sprawdzi się niezawodny sposób naszych babć, które przecież nie miały zamrażarek. Wystarczy, że groch z kapustą włożysz do słoików i zawekujesz - potem tylko hyc do garnka, kilka minut i już można serwować.
Zobacz wideo Sos dyniowy w tej wersji to mistrzostwo. Przyda się jeszcze jeden pomarańczowy składnik
Groch z kapustą - klasyczny przepis idealny na święta i nie tylko
Składniki:
- 0,5 kg żółtego łuskanego grochu,
- 1 kg kiszonej kapusty,
- 2 większe żółte cebule,
- olej rzepakowy,
- przyprawy (sól, pieprz, mielony kminek, liście laurowe, ziele angielskie),
- opcjonalnie - 2 ząbki czosnku.
Groch z kapustą - sposób wykonania:
- Dzień przed planowanym gotowaniem potrawy namocz groch. Wsyp 0,5 kg grochu do miski i zalej 1 l zimnej wody. Pozostaw na całą noc, by groch napęczniał.
- Następnego dnia odcedź napęczniały groch i przepłucz go zimną wodą. Włóż go do garnka i zalej wodą tak, aby sięgała około 2 cm ponad poziom grochu. Gotuj na małym ogniu przez około godzinę, co jakiś czas mieszając.
- Gdy groch się gotuje, zajmij się kapustą. Odciśnij ją z nadmiaru soku i posiekaj na desce. Posiekaną kapustę włóż do garnka i zalej wodą, dodaj ziele angielskie, liście laurowe i płaską łyżeczkę kminku. Gotuj, aż kapusta będzie miękka.
- Na patelni rozgrzej kilka łyżek oleju rzepakowego i dodaj drobno posiekaną cebulę. Podsmażaj, aż cebula się zeszkli.
- Do garnka z ugotowanym grochem dodaj kapustę, zeszkloną cebulę, czosnek, jeśli go używasz i na małym ogniu gotuj całość przez około pół godziny, systematycznie mieszając. Na koniec dopraw do smaku pieprzem i solą.
Gotową kapustę z grochem przełóż do czystych, najlepiej wyparzonych słoików. Następnie przygotuj większy garnek i włóż do niego słoiki, całość zalej wodą do poziomu ok. 3/4 wysokości i zagotuj na wolnym ogniu. Pasteryzuj przez 10 minut i pozostaw do całkowitego ostygnięcia. Zapasteryzowane słoiki przechowuj w chłodnym miejscu.