Buraki, czyli nasz narodowy skarb. Jak je przyrządzać, by wydobyć najwięcej smaku? To proste!

Jagna Niedzielska
Burak to bardzo przyjazne nam warzywo. Jest też o tyle wdzięczne, że nie trzeba czekać na sezon na buraka. W maju możecie dostać młode buraczki i botwinę, a w zimie starsze, ale wcale nie gorsze warzywa. Ze wszystkich postaci buraka przygotujecie zaś mnóstwo pysznych dań zero waste. Jakich? Podpowiadam!

Cześć, jestem Jagna Niedzielska. Możecie mnie kojarzyć z programu o niemarnowaniu żywności: "Jagny Niedzielskiej kuchnia bez resztek" oraz jako współprowadzącą programu "Widelcem po mapie". Gotuję, doradzam i propaguję #zerowaste. Na łamach portalu haps.pl pokażę wam, jak gotować ze smakiem, ale tak, żeby niczego nie marnować. Zapraszam do mojej kuchni #bezresztek pełnej trików i patentów.

Buraki - hit kuchni zero waste!

Pamiętajcie, że jeżeli kupicie buraki z liśćmi, to w pierwszej kolejności należy je oddzielić od bulw. Jeśli je zostawicie, liście będą wyciągały z buraków wodę, przez co warzywa szybciej się wam popsują. Buraki w warunkach domowych powinny być przechowywane w jednej z szuflad lodówki, najlepiej w podziurawionej torbie papierowej. Jeśli mieszkacie w domu i macie piwnicę, to również będzie to doskonałe miejsce dla buraków. Możemy je też przechowywać w kopcu, czyli w wąskich rowach, wykopanych na głębokość 20-30 cm. Buraki nie powinny być jednak przechowywane w miejscach o wysokiej wilgotności - w takich warunkach szybciej pleśnieją.

Buraki można spożywać na surowo lub po obróbce termicznej (gotowanie, pieczenie), ale warto je też ukisić. Dzięki temu zyskują właściwości probiotyczne, zachowując jednocześnie swoje właściwości odżywcze. Kiszenie to jeden z ulubionych patentów kuchni #zerowaste. Dzięki tej metodzie warzywa mogą być przechowywane niemal w nieskończoność. Po otwarciu słoika z kiszonką można nie tylko zjeść pyszne, kiszone buraki, lecz także wypić sok, który powstanie podczas kiszenia. Soki z kiszonek to trend, który możecie zaobserwować w najlepszych restauracjach na świecie, chociaż piły go już nasze babki! Sok z kiszonych buraków wspiera także proces odbudowy flory bakteryjnej jelit.

Jak się zabrać za buraki? Przydatne porady:

  • Starajcie się piec, a nie gotować buraki. Gotowanie powoduje znaczną utratę wartości odżywczych - a te przecież w burakach są nie do przecenienia (są źródłem takich minerałów jak potas, magnez i cynk, a także witamin A, C, E, K i z grupy B).
  • Buraki pieczcie w naczyniu żaroodpornym z pokrywką. Dzięki temu po upieczeniu będą jędrne, słodkie, wilgotne i intensywne w smaku.
  • Jeśli nie chcecie używać folii, buraki możecie upiec również w naczyniu żaroodpornym (koniecznie z pokrywką, która zapobiegnie ich wysuszeniu).
  • Buraki możecie upiec w większej ilości i wykorzystać do przygotowania kilku potraw. Przechowujcie je w lodówce do pięciu dni.
  • Możecie z nich przygotować zupę krem z dodatkiem słodkiej śmietanki i dużej ilości czarnego pieprzu, a także słodkie brownie - zastępując mąkę za pomocą buraków.

Mam dla was przepis na pyszne włoskie ravioli. Nauczyła mnie je robić włoska babcia ze wsi pod Rzymem.

Włoskie ravioli z pieczonymi burakami i fetą

Włoskie ravioli z pieczonymi burakami i fetąWłoskie ravioli z pieczonymi burakami i fetą Fot. Jagna Niedzielska

Składniki (na 4 osoby):

  • 2 jajka
  • 200 g mąki typu 00
  • 2 duże buraki
  • 100 g sera feta
  • 2 łyżki miodu
  • 2 zgniecione ząbki czosnku
  • 50 g masła
  • 2 łyżki musztardy francuskiej
  • sól
  • czarny pieprz

Przygotowanie:

  1. Buraki umyj dokładnie pod bieżącą wodą, osusz i owiń włóż do naczynia żaroodpornego.
  2. Piecz buraki w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza do momentu, aż będą miękkie (można to sprawdzić, nakłuwając buraka za pomocą długiego, drewnianego patyczka do szaszłyków).
  3. W międzyczasie przygotuj ravioli: Mąkę wymieszaj z jajkami, a następnie zagniataj ciasto przez około 30 minut. Odstaw na około 30 minut, by ciasto odpoczęło. Pamiętaj, by ciasto owinąć w bawełnianą ściereczkę. Inaczej może wyschnąć.
  4. Po upieczeniu daj burakom ostygnąć, następnie obierz je ze skórki.
  5. Buraki oraz fetę zetrzyj na tarce o grubych oczkach, następnie wymieszaj z miodem, czosnkiem, solą oraz pieprzem
  6. Ciasto przepuść przez maszynkę do makaronu lub cienko rozwałkuj na pasma o szerokości około 20 centymetrów.
  7. Każde z pasm ciasta posmaruj delikatnie wodą, na przykład przy pomocy pędzelka kuchennego.
  8. Porcje farszu z buraków nakładaj łyżeczką na środek paska - każdą umieść w odległości około trzech centymetrów od poprzedniej.
  9. Ciasto złóż na pół, a następnie dłonią wyciśnij nadmiar powietrza. Pierożki oddziel od siebie nożem lub radełkiem.
  10. Pierożki wrzucaj na wrzącą osoloną wodę przez około trzy minuty. Wyjmuj, gdy zaczną wypływać na powierzchnię.
  11. W rondelku rozpuść masło i połącz z musztardą francuską.
  12. Ugotowane ravioli serwuj z sosem maślano-musztardowym. Smacznego!
Zobacz wideo Szukasz innego wyjątkowego przepisu? Sprawdź nasz przepis na pierożki z buraka z kozim serem

Poprzedni odcinek naszego cyklu "Zero Waste" z Jagną Niedzielską znajdziecie tu: Jak zrobić ekspresowy rosół i dobrze wykorzystać resztki? Mamy przepisy i porady.

***

O Jagnie Niedzielskiej mówi się, że jest jedną z polskich twarzy idei "Zero Waste". Miłośniczka i propagatorka nurtu niemarnowania w kulinariach. Autorka książki - poradnika z ponad 90 przepisami kulinarnymi "Bez resztek". Prowadząca program "Bez reszty. Kuchnia zero waste" oraz współprowadząca "Widelcem po mapie". Na co dzień szefowa kuchni grupy kulinarnej Tygiel oraz firmy cateringowej. Jagna jest kreatorką smaków oraz docenianą kulinarną artystką - uwielbia, gdy w daniach mieszają się smaki, faktury i kolory, dlatego jej drugą specjalnością jest kuchnia hawajska, gdzie tradycyjne, rajskie przepisy łączą, między innymi, smaki Japonii, Chin, Tajlandii, Filipin czy Portugalii. W wolnych chwilach daje upust swojej artystycznej duszy, tworząc zaskakujący food design. Jej przepisy oraz zdjęcia publikowane pod hasłem "architektura kulinarna", znane są już w Berlinie, Francji, Czechach i w Stanach Zjednoczonych.

Jagna NiedzielskaJagna Niedzielska Fot. Budzik Studio

Więcej o:
Copyright © Agora SA