Składniki:
karczoch
700 g zielonych pomidorów
60 ml oliwy
cebula
dymka
1/2 zielonej papryki
sól i pieprz
125 ml śmietanki 30 proc.
100-120 ml bardzo zimnej wody
2 garście żółtych pomidorków koktajlowych
kilka listków oregano lub majeranku
Przygotowanie:
Obrywamy zewnętrzne liście karczocha, odcinamy spód i jedną trzecią górnej części. Łyżeczką wyjmujemy 'włoski'. Kroimy karczocha w kostkę. Pomidory przekrawamy, odciskamy, aby pozbyć się pestek. Miąższ kroimy w kostkę. W rondlu na oliwie przez 10 minut, mieszając, podsmażamy drobno posiekane: cebulę, dymkę, paprykę oraz karczocha. Doprawiamy solą i pieprzem. Wrzucamy pomidory, przykrywamy rondel i gotujemy na małym ogniu przez godzinę. Od czasu do czasu mieszamy. Miksujemy na gładkie purée, przecieramy przez sito i wstawiamy do lodówki na 2 godziny. Następnie mieszamy ze schłodzoną śmietanką i zimną wodą. Doprawiamy do smaku. Rozlewamy chłodnik do miseczek, dekorujemy ćwiartkami żółtych pomidorków, oregano lub majerankiem, skrapiamy oliwą i podajemy.
Składniki:
2-3 spore cukinie
1,5 litra bulionu warzywnego lub drobiowego*
dwa ziemniaki
2 ząbki czosnku
gęsty jogurt grecki lub śmietana 18 proc.
sól, pieprz
* bulion do kremu z cukinii powinien być raczej delikatny, by nie zdominował smaku zupy
Dodatkowo:
ciasto francuskie
sezam
opcjonalnie plastry boczku, kawałki wędzonego łososia lub ser (np. z niebieską pleśnią)
Przygotowanie:
Dokładnie myjemy cukinie, a następnie obcinamy stwardniałe końce za pomocą ostrego noża. Nie obieramy warzyw ze skórki. Przekrawamy je, usuwamy duże, twarde nasiona, jeśli takie są. Następnie kroimy warzywa w kostkę. Możemy zamarynować je w przyprawach, np. w ziołach prowansalskich. Wtedy odstawiamy je na co najmniej godzinę, by smaki się dobrze połączyły.
Ziemniaki obieramy ze skórki i myjemy. Kroimy w kostkę i wrzucamy do gotującego się bulionu. Następnie dodajemy przygotowaną cukinię. Czosnek obieramy z łupin i również dodajemy do bulionu.
Gotujemy zupę tak długo, aż ziemniaki będą miękkie. Wtedy wkładamy do garnka blender i miksujemy zupę na gładką masę. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku i gotujemy jeszcze przez 10 minut.
Zupa krem z cukinii gotowa. Podajemy ją z kleksem ze śmietany lub gęstego jogurtu greckiego.
Składniki:
1 duży lub 2 małe bakłażany
3 pomidory malinowe (lub inne mięsiste)
2 czerwone papryki
2 nieduże cebule
2 ząbki czosnku
5 łyżek (75 ml) oliwy
5 szklanek (1 i 1/4 l) bulionu warzywnego
łyżeczka świeżych listków oregano
sól
pieprz
kilkanaście listków bazylii do dekoracji
Przygotowanie:
Warzywa myjemy, nie obieramy. Bakłażany nakłuwamy widelcem w kilku miejscach. Wszystkie warzywa przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, skrapiamy oliwą, wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C i pieczemy ok. 30 minut. Wyjmujemy pomidory i czosnek, przekładamy pozostałe na drugą stronę i opiekamy dalej ok. 30 minut, aż będą miękkie. Studzimy je, obieramy, z papryki usuwamy gniazdo nasienne. Wszystkie przekładamy do rondla i miksujemy. Dodajemy oregano, wlewamy bulion i zagotowujemy, doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy na gorąco z listkami bazylii.
Autor: Aneta Kosiba
Składniki:
1/2 kg kalafiora
1/2 kg brokułów
4 łyżki płatków migdałowych
pęczek bazylii
garść świeżo startego parmezanu
garść pokruszonego dowolnego sera z niebieską pleśnią
Przygotowanie:
Kalafiora i brokuły pozbawiamy twardego korzenia i dzielimy na różyczki. Do garnka wypełnionego wodą wrzucamy kawałki pokrojonych warzyw i gotujemy przez 20 minut do miękkości. Następnie odcedzamy ugotowane warzywa i miksujemy je na gładko razem z płatkami migdałowymi i bazylią. Dolewamy wodę z gotowania, aby uzyskać krem (nie za gęsty i nie za rzadki). Całość przelewamy z powrotem do garnka i zagotowujemy. Na samym końcu wrzucamy parmezan i energicznie mieszamy, żeby się rozpuścił. Zupę podajemy z kawałkami niebieskiego sera pleśniowego (np. Dor Blu lub gorgonzoli) i odrobiną oliwy.
Autor: Tomek Woźniak
Składniki:
60 dag zielonej fasolki szparagowej
2 marchewki
korzeń pietruszki
biała część pora
pół selera
ziele angielskie, liść laurowy
odrobina soli, pieprzu i suszonego lubczyku
150 g śmietany 18 proc.
Przygotowanie:
Warzywa oczyszczamy, myjemy i kroimy. Wrzucamy do garnka wraz z lubczykiem, zielem i liściem laurowym i zalewamy niewielką ilością wody (tyle, aby przykryło warzywa). Gotujemy, aż fasolka będzie miękka. Następnie z użyciem blendera miksujemy wszystko. Gotową zupę zabielamy śmietaną i doprawiamy solą oraz pieprzem. Gotujemy jeszcze kilka minut.
Zobacz także: Orzeźwiający chłodnik litewski. Pyszny i piękny!
Składniki:
6 czerwonych papryk
350-500 ml bulionu warzywnego
łyżka masła orzechowego
kawałek (3 cm) imbiru
papryczka chilli (mniej więcej 2 cm)
sól i czarny pieprz
1-2 łyżeczki soku z limonki
puder ze skórki papryki
garść liści kolendry
Przygotowanie:
Piekarnik rozgrzewamy do 220 st. C. Papryki przekrawamy na połówki, usuwamy gniazda nasienne i gąbczaste błony. Układamy papryki skórką do dołu na blasze wyłożonej pergaminem i pieczemy przez 30-40 minut, do czasu, aż brzegi papryk zaczną się zwęglać. Zdejmujemy z blachy, wkładamy do plastikowego pojemnika, szczelnie zamykamy i odstawiamy na 15 minut. Pojedynczo wyjmujemy papryki z pudełka i obieramy (skórki odkładamy na bok - zrobimy z nich puder - wyrzucamy tylko te zwęglone). Wkładamy je do małego garnka, dodajemy bulion, masło orzechowe, imbir i chilli. Miksujemy na gładki krem. Doprawiamy solą, pieprzem i limonką. Krem podajemy gorący, z pudrem ze skórek papryki i liśćmi kolendry.
Autor: Marta Dymek
Składniki:
duża cukinia
duży ogórek
pęczek mięty
pęczek bazylii
300 ml naturalnego jogurtu
300 ml jogurtu greckiego
kawałek koziego sera
oliwa
Przygotowanie:
Cukinię i ogórka gotujemy w całości (wraz ze skórką) przez 5 minut. Miksujemy, dodajemy posiekane zioła oraz jogurty i ponownie miksujemy na gładką masę. Jeżeli zupa będzie za gęsta lub zbyt płynna, dodajemy więcej jogurtu naturalnego lub greckiego. Krem schładzamy w lodówce przez 2 godziny. Podajemy z pokruszonym kozim serem i odrobiną oliwy.
Autor: Tomek Woźniak