Zupa koperkowa - lekka i pachnąca. Podpowiadamy, jak ją zrobić [PRZEPIS]

Zupa koperkowa to jedna z tych zup, które się albo uwielbia, albo nienawidzi. Jeśli za nią przepadasz lub od dawna nie gościła na twoim stole, przygotuj ją raz własnoręcznie! Z perspektywy czasu można docenić smak maminej czy babcinej zupy. Samodzielnie ugotowana będzie lepsza niż ta podawana w szkolnej stołówce. Sprawdź, jak zrobić zupę koperkową, która będzie smakować latem!

Koperek możemy dostać w sklepach przez cały rok. Niekiedy możemy go znaleźć także w naszych zamrażalnikach – zazwyczaj, gdy my (lub nasze dzieci) wyruszamy na poszukiwanie lodów. Czy koperek świeży, czy mrożony, można z niego zrobić smaczną zupę!

Zupa koperkowa – przepis

Składniki:

  • 1/2 kg mięsa rosołowego z kurczaka (skrzydełka, szyjki itd.)
  • 2 pęczki koperku (lub około 1-1,5 szklanki mrożonego koperku)
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • 1/2 pora (tylko biała część)
  • 1/2 korzenia selera
  • 1 nieduża cebula
  • 2 listki laurowe
  • 3 ziarnka ziela angielskiego
  • 3 łyżki śmietany 12 proc.
  • 2 łyżeczki mąki
  • sól i pieprz
  • ok. 2 l wody

Jak zrobić zupę koperkową?

  1. Do garnka wlewamy wodę i wkładamy mięso. Wrzucamy liście laurowe i ziarna ziela angielskiego.
  2. Gotujemy przez około godzinę, a następnie wkładamy obrane marchewki, pietruszkę, kawałek selera, por i opaloną nad palnikiem cebulę. Wszystko gotujemy, aż warzywa zmiękną.
  3. Koperek siekamy drobno i wrzucamy do zupy, zagotowujemy.
  4. Na koniec mieszamy w kubku śmietanę z mąką oraz dwiema łyżkami gorącej zupy. Taką mieszanką zaprawiamy całość, łączymy i doprawiamy solą oraz pieprzem do smaku.

Wskazówka: z ugotowanych warzyw i mięsa, wyjętych z zupy możemy przygotować farsz do pierogów, krokietów bądź pieczony domowy pasztet.

Jak podawać zupę koperkową?

Jest wiele pomysłów na to, jak podać zupę koperkową. Wszystko zależy od naszych upodobań kulinarnych oraz od tego, czy chcemy, by była bardzo sycąca, czy może planujemy spożyć po niej drugie danie.

Zupa koperkowa z ziemniakami to jeden z najpopularniejszych sposobów jej podania. Obrane ziemniaki możemy pokroić w kostkę i dodać 15 minut przed zakończeniem gotowania warzyw.

Zupa koperkowa z makaronem będzie również smakować bardzo dobrze. Zwykle wybieramy raczej drobny makron – na przykład muszelki lub gwiazdki, ale nadadzą się także kolanka lub świderki. Makaron gotujemy w osolonej wodzie według przepisu na opakowaniu i dodajemy do gotowej zupy.

Zupa koperkowa z ryżem także ma swoich zwolenników. Warto pamiętać o tym, by ryż ugotować osobno – jeśli wrzucimy suchy do zupy, wchłonie jej zawartość i dużo smaku. Najlepiej ugotować go na półtwardo, by nie był posklejany i zbyt miękki, gdy będziemy podawać go z gorącą zupą.

Zupa koperkowa z lanymi kluskami to dla wielu z nas smak dzieciństwa. Delikatne lane kluski to świetny dodatek do tego dania. Lane kluski przygotowujemy z 5 łyżek mąki pszennej, 1 jajka i 1/4 szklanki wody. Łyżką lub łyżeczką nakładamy je do zupy, gdy ta się gotuje (przed dodaniem śmietany).

Do zupy koperkowej można dodać także jajko na twardo. Jeżeli przygotujemy ją z pulpetami, będzie bardzo sycąca – przyrządzamy je tak samo, jak tradycyjne klopsiki do sosu, możemy gotować je w gorącej zupie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA