Ciasta na Wielkanoc - co zrobić, żeby mazurek, sernik i babka na pewno się udały? [PORADNIK]

Puchata drożdżowa baba, mazurek na kruchym spodzie oraz kremowy sernik to trzy najpopularniejsze ciasta na Wielkanoc. O czym pamiętać, by wyszły perfekcyjnie? Oto kilka porad i przepisy.

Ciasta na Wielkanoc - to warto zapamiętać:

  1. Najpopularniejszym spodem do mazurków jest ten z ciasta kruchego. Gotowy możesz posmarować kajmakiem lub czekoladą (pod nią możesz rozsmarować również ulubiony dżem) i posypać dowolnymi bakaliami.
  2. By sernik nie opadł po upieczeniu, jajka warto dodać do masy serowej jako ostatni składnik. Najlepiej piec go również w kąpieli wodnej.
  3. Najpopularniejsze ciasta na Wielkanoc to chyba nadal babki. Łatwiejsze od drożdżowych są te ucierane. W przypadku tego ciasta również należy ostrożnie i pojedynczo dodawać do masy jajka. Inaczej może się ona zważyć.

Ciasta na Wielkanoc: idealny mazurek

MazurekMazurek Fot. Brzostowska / shutterstock.com

Mazurek można przygotować na różnych spodach: kruchym, krucho-drożdżowym, biszkoptowym, czy makaronikowym. Osoby, które nie przepadają za przygotowywaniem ciast, albo obawiają się to robić, mogą również wykorzystać gotowe wafle tortowe lub andruty.

Jeśli zdecydujesz się na ten najbardziej klasyczny - kruchy, pamiętaj, żeby surowe ciasto w trakcie wyrabiania miało jak najmniej kontaktu z ciepłymi dłońmi. Inaczej masło roztopi się i za dobrze wymiesza z mąką, przez co gotowy spód będzie znacznie mniej kruchy, niż mógłby być.

By gotowy spód do mazurka był jeszcze bardziej kruchy, część masła możesz zastąpić smalcem. Do przygotowania kruchych spodów najlepiej wykorzystywać mąkę krupczatkę.

Masz robota kuchennego? Niech wyrobi ciasto za ciebie. Jeśli jednak go nie posiadasz, wrzuć masło do mąki, wymieszanej z cukrem i posiekaj je nożem do uzyskania konsystencji kruszonki, a później ewentualnie dodaj również inne składniki (np. jajko, śmietanę) i szybko zagnieć. Przed przełożeniem do formy owiń je w folię spożywczą, a następnie schłódź je w lodówce (nie w zamrażalniku) przez minimum pół godziny, dzięki czemu będzie bardziej kruche.

Do składników ciasta warto dodać szczyptę soli, która wydobędzie głębię słodkiego smaku. 

Często smarujemy mazurki kajmakiem albo czekoladą i zdobimy bakaliami. Mazurek nie musi być nadmiernie bogaty, chociaż warto zadbać o piękną dekorację tego ciasta na Wielkanoc. Co zrobić, gdy wymyślne wzory nie są naszą mocną stroną? Może położyć na wierzchu przekrojone kolorowe czekoladowe jajeczka? To proste, ale efektowne ozdoby ciast wielkanocnych. Innym sposobem jest porozrzucanie na wierzchu ciasta podprażonych wcześniej słupków migdałowych.

Mazurek czekoladowy

(na formę o wymiarach 30 cm x 20 cm)

Spód:

  • 350 g mąki krupczatki
  • 120 g cukru pudru
  • szczypta soli
  • skórka otarta z 1/2 sparzonej cytryny
  • 4 roztarte żółtka wyjęte z jajek na twardo
  • 250 g masła
  • kwaśna śmietana 18 proc.

Wypełnienie:

  • 200 g ciemnej czekolady
  • 200 g mlecznej czekolady
  • 200 ml słodkiej śmietanki 30 proc.
  • łyżka masła
  • łyżka miodu
  • bakalie do dekoracji (suszone śliwki lub morele
  • migdały)

Sposób przygotowania:

Robimy spód: Przesianą mąkę, cukier puder, sól i skórkę z cytryny mieszamy na stolnicy. Na środku układamy schłodzone masło i siekamy razem z suchymi składnikami. Dodajemy przetarte przez sitko żółtka i zimną śmietanę, nadal siekając. Rozcieramy palcami (najlepiej chłodnymi) i szybko zagniatamy ciasto (zbyt długo zagniatane będzie twarde po upieczeniu). Formujemy kulę, dokładnie owijamy w przezroczystą folię do żywności i wkładamy co najmniej na 4 godziny do lodówki (najlepiej na 12 godzin). Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na grubość ok. 1 cm, używając do podsypywania stolnicy jak najmniejszej ilości mąki. Ciasto na mazurek nakłuwamy widelcem i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia lub posmarowanej masłem. Pieczemy w 200 st. C przez 15-20 minut (10 minut jeśli jedynie podpiekamy kruchy spód np. do jabłecznika czy sernika.)
Czekoladę kruszymy na bardzo małe kawałki, i wkładamy do rondelka, który wstawiamy do większego rondla z gotującą się wodą. Rozpuszczamy czekoladę, dodajemy śmietankę, masło i miód. Mieszając w jedną stronę, gotujemy co najmniej 15 minut, aż masa uzyska ciągnącą się konsystencję; studzimy. W wersji dla dorosłych do lekko przestudzonej masy możemy dodać 25 ml likieru Cointreau lub Grand Marnier. Masę wylewamy na upieczony kruchy spód, wyrównujemy i dekorujemy bakaliami, które wcześniej możemy zagotować w syropie cukrowym (woda i cukier w proporcji 1:1) lub w miodzie.

Autor: Zdzisław Bartelak (przepis pochodzi z miesięcznika Kuchnia)

Ciasta na Wielkanoc: jak upiec sernik?

serniksernik Fot. Agnes Kantaruk / shutterstock.com

Tradycyjny krakowski z kratką, czekoladowy, dyniowy, z rodzynkami, nowojorski... - przepisów na serniki są setki. Największą obawą przy pieczeniu takiego ciasta na Wielkanoc jest nie wybór konkretnego przepisu, ale to, czy w trakcie pieczenia nie popęka, a po wyjęciu z piekarnika - zbytnio nie opadnie. Jak tego uniknąć? Stosując się do kilku zasad:

- Po pierwsze: jajka do masy serowej powinno się dodawać na samym końcu, w całości (tzn. bez rozdzielania na białka i żółtka). Po dodaniu każdego miksujemy wszystko przez kilka sekund i powtarzamy to z każdym kolejnym jajkiem, aż do ich wyczerpania. Jeśli zbyt mocno je ubijemy, sernik w trakcie pieczenia mocno się podniesie, a po wyjęciu z piekarnika - opadnie.

- Po drugie: sernik powinniśmy piec w temperaturze niższej niż inne ciasta (ok. 150-160 stopni Celsjusza, a nie 180 stopni), zazwyczaj przez około godzinę. Dzięki temu nie spiecze się i nie wysuszy, a także nie popęka z wierzchu. Żeby sprawdzić, czy sernik jest gotowy, wystarczy delikatnie dotknąć jego środka. Jeśli jest sprężysty - tj. nie przykleja się do palca, ale i nie jest zbyt twardy - ciasto jest gotowe.

- Sernik warto piec również w tzw. kąpieli wodnej, dzięki czemu i nie opadnie, i się nie wysuszy. Technika ta polega na włożeniu naczynia z masą serową do większego naczynia wypełnionego wodą mniej więcej do połowy wysokości pierwszej formy, a następnie włożeniu tej konstrukcji do piekarnika. Znacznie łatwiej jest jednak po prostu umieścić na dnie piekarnika, na czas pieczenia, naczynie żaroodporne wypełnione wodą, a formę z sernikiem - na środkowym poziomie.

- Po upieczeniu ciasto można również zostawić w wyłączonym i uchylonym piekarniku. W takich warunkach sernik powinien spędzić ok. pół godziny. Potem przy szerzej otwartych drzwiczkach można go zostawić do całkowitego ostudzenia.

Ciasta na Wielkanoc: najlepsza babka drożdżowa (i nie tylko)

babka wielkanocnababka wielkanocna Fot. ANNA WITKIEWICZ / shutterstock.com

Babki to klasyczne ciasta na Wielkanoc, obecne w naszej tradycji od XVII wieku i od setek lat mające licznych wielbicieli. Idealna powinna być puszysta i delikatna, z miękką, niespieczoną skórką. Z polewą czy bez? To już kwestia dyskusyjna.

Pośród ciast na Wielkanoc prym wiodą zwykle baby drożdżowe. Jak sprawić by były doskonałe?

- Przede wszystkim pamiętaj o tym, by nie przegrzać drożdży, jakich będziesz używać do zrobienia zaczynu. Zalewaj je wodą, której temperatura nie przekracza 40 stopni Celsjusza.

- Po drugie pamiętaj, by za szybko nie dodawać większej ilości mąki. Najpierw porządnie wyrób ciasto. Nawet jeśli początkowo wydaje się za rzadkie, powinno zyskać elastyczność w trakcie zagniatania.

Osobom, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z gotowaniem, polecamy łatwiejsze w przygotowaniu i mniej "kapryśne" ciasta na Wielkanoc - babki ucierane. Jak je przygotować, by na pewno wyszły? Przede wszystkim masło do ich przygotowania, zupełnie odmiennie niż w przypadku ciasta kruchego, należy wyjąć z lodówki mniej więcej 0,5 godziny wcześniej, by zdążyło zmięknąć.

Miękkie masło miksujemy z cukrem na puszystą białą pianę. Do niej kolejno wbijamy jajka. Ważne - trzeba dodawać je pojedynczo, stale miksując. Jeśli zrobimy to zbyt szybko, ciasto "zważy się" - tj. powstaną grudki, które trudno nam będzie zmiksować albo - co gorsza - ciasto rozwarstwi się na dobre.

Co zrobić, gdy ciasto się zważy? Są na to dwie proste rady. Możemy na przykład - stale miksując - dodawać do niego powoli wcześniej przygotowaną mąkę. Druga metoda, to ustawienie garnka z mieszaniną w tzw. kąpieli wodnej, tj. nad garnkiem z gotującą się wodą i miksowaniu do chwili, gdy masło rozpuści się i połączy z masą.

Więcej o:
Copyright © Agora SA