Flądra większości z nas kojarzy się z nadmorskimi smażalniami, gdzie można zjeść wyłowioną z Bałtyku rybę za niezbyt duże pieniądze. Warto jednak sięgać po nią częściej niż tylko podczas wakacji nad morzem. To zdrowe i chude mięso, pełne minerałów i kwasów omega-3. Można ją przygotować na wiele sposobów, nie tylko smażyć. Świetnie smakuje również przyrządzona na grillu, upieczona, wędzona czy ugotowana na parze. Flądra nie wymaga długotrwałych zabiegów, by była smaczna,a jej przygotowanie zajmuje chwilę. Zarówno tuszki, jak i filety z flądry to doskonały materiał na pyszny, rybny obiad.
Flądra jest pokryta ostrymi łuskami, dlatego jej do jej oczyszczania należy założyć rękawice ochronne. Wnętrzności ryby łatwo się pozbyć, ponieważ znajdują się tuż pod skórą. Sprawianie ryby trzeba zacząć od nacięcia jej wzdłuż kręgosłupa. Następnie należy naciąć głowę i sprawnym pociągnięciem jednocześnie za głowę w jedną stronę i ogon w drugą stronę wyciągnąć wnętrzności. Następnie trzeba usunąć nerkę, odciąć płetwy, usunąć gonady oraz ewentualnie zdjąć skórę. Na koniec wyciągamy kolec i ości, po czym myjemy rybę.
Najprostszym i najczęściej spotykanym sposobem na przyrządzenie flądry jest jej usmażenie. Zdrowsze jest oczywiście jej ugotowanie lub upieczenie, jednak raz na jakiś czas można pozwolić sobie na pyszną, smażoną rybę.
Składniki:
Rybę myjemy, suszymy, posypujemy solą oraz pieprzem, kropimy sokiem z cytryny. Obtaczamy w mące. Na patelni rozgrzewamy olej, po czym smażymy rybę z obydwu stron na złoty kolor. Podajemy ozdobione ćwiartką cytryny, z frytkami, ziemniakami posypanymi posiekanym koperkiem, pieczonymi ziemniaczkami oraz surówką np. z białej kapusty.
Nieco zdrowszym sposobem na przygotowanie ryby jest jej upieczenie. Wystarczy kilka przypraw i powstaje smaczna, aromatyczna ryba.
Składniki:
Flądrę myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym. Każdą układamy na kawałku folii aluminiowej. Polewamy sokiem z cytryny, sosem sojowym oraz posypujemy pieprzem. Szczelnie zawijamy kawałki folii. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 stopni C. Pieczemy rybę przez około pół godziny.
Tak upieczona flądra doskonale smakuje podana z pieczonymi ziemniakami lub ryżem oraz kwaśniejszymi surówkami, np. z kiszonej kapusty, kiszonych ogórków lub białej kapusty. Może być również podana po prostu ze świeżym chlebem, będzie znakomita.
Jeśli dbamy o linię flądra przygotowana na parze z warzywami będzie doskonałym pomysłem na zdrowy, lekkostrawny obiad.
Składniki:
Rybę myjemy, następnie osuszamy ręcznikiem papierowym. Polewamy sokiem z cytryny i lekko solimy. Warzywa myjemy, następnie obieramy. Zagotowujemy wodę w garnku do gotowania na parze. Układamy rybę oraz warzywa i gotujemy przez około 10-15 minut. Przenosimy rybę na talerz, polewamy oliwą z oliwek. Układamy warzywa, następnie wszystko posypujemy uprażonymi na suchej patelni pestkami dyni i kropimy oliwą z oliwek oraz sokiem z cytryny.
Zobacz również: