Masa kajmakowa do mazurka i nie tylko. Przepis na słodki dodatek do ciast i deserów

Masa kajmakowa jest znanym wszystkim dodatkiem do ciast i deserów. Najchętniej sięgamy po nią przed Wielkanocą, gdy przygotowujemy mazurki, ale przydaje się też do wielu innych wypieków. Podpowiemy wam, jak zrobić ją samemu i do czego użyć domowej masy kajmakowej.

Co to jest masa kajmakowa

Masa kajmakowa, masa krówkowa lub po prostu kajmak, to słodki krem często używany w cukiernictwie. Powstaje w wyniku podgrzewania mleka lub słodkiej śmietanki z cukrem i masłem. Jest kilka sposobów, dzięki którym otrzymamy masę krówkową.

Pierwszym z nich jest przechadzka do sklepu. Gotową masę możemy kupić praktycznie w każdym markecie. Znajdziemy ją obok opakowań z mlekiem skondensowanym. Taką puszkę wystarczy otworzyć i wydobyć ze środka masę za pomocą łyżki. Aby łatwiej się rozsmarowywała, możemy podgrzać puszkę w garnku z wodą przez kilka minut  lub dolać do środka trochę gorącej wody i wymieszać.

Kolejnym sposobem jest zrobienie kajmaku ze skondensowanego słodzonego mleka. Wystarczy puszkę (bez etykiet) położyć w garnku i zalać wodą tak, aby cała znalazła się pod jej powierzchnią. Następnie gotujemy ją pod przykryciem przez około dwie godziny. Po tym czasie studzimy puszkę, a dopiero potem możemy ją otworzyć.

My proponujemy metodę mniej czasochłonną, ale bardziej ambitną od kupienia gotowej masy. Wystarczy przygotować kilka składników i dobry garnek lub wysoką patelnię z nieprzywierającym dnem.

Masa kajmakowa - składniki:

  • 2 szklanki mleka
  • 3/4 szklanki cukru białego lub trzcinowego
  • 1/2 kostki masła
  • opcjonalnie smakowe dodatki, np ziarna wybrane z laski wanilii, łyżka kakao, pół łyżeczki soli

Masa kajmakowa - krok po kroku:

  1. W garnku lub na patelni umieszczamy masło wraz z cukrem. Gotujemy na średnim ogniu do momentu, aż cukier rozpuści się w maśle.
  2. Następnie wlewamy mleko i wszystko razem mieszamy.
  3. Masę gotujemy przez mniej więcej 30 minut lub do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Powinna być ona dość gęsta, ale łatwa do rozsmarowywania. Przez cały czas musimy monitorować masę i dość często ją przemieszać. Dzięki temu masa będzie jednolita i nie spali się.
  4. Jeśli chcemy nadać konkretny smak kajmakowi, na sam koniec gotowania możemy wmieszać kakao, wanilię lub inne dodatki.

Masa kajmakowa

Gotowa masa kajmakowa, którą można kupić w sklepie, ta gotowana w puszce lub samodzielnie przyrządzana od podstaw będzie idealnym dodatkiem do ciast, na przykład do mazurka wielkanocnego czy ciasta banoffi. Kajmak można też połączyć z ubitą śmietanką i przełożyć nim warstwy tortu lub ciast z kremem. Bardzo słynną słodką przekąską są zwykłe wafle przełożone masą kajmakową i pokrojone w małe kawałki. Podobne wafelki znajdziecie w naszym przepisie na tort piszinger. Innym  zastosowaniem są wszelkiego rodzaju desery - kajmak możemy dodać kremu i nadziać nim rurki albo dodać do domowych lodów przez włożeniem ich do zamrażarki. Ciekawym pomysłem będzie też posmarowaniem nim pysznego gofra lub rozcieńczenie kajmaku za pomocą ciepłego mleka i pokrycie nim popcornu.

Zastosowań masy kajmakowej jest wiele. To, do czego jej użyjecie zależy tylko od was i waszej inwencji twórczej. Zachęcamy was do przygotowania jej samodzielnie. Macie wtedy pełną kontrolę nad konsystencją kajmaku oraz jego składem. Nie należy on do grona fit dodatków, ale kto by się tym przejmował, widząc przed sobą słodką, karmelową tartę.

Zobacz wideo

Zobacz również:

Mus czekoladowy - doskonały deser lub dodatek do ciasta

Jak upiec ciasto snikers? 2 przepisy

Jak zrobić budyń? Podpowiemy wam jak przygotować wyśmienity budyń domowej roboty [PRZEPIS]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.