Malowanie jajek na Wielkanoc. Podpowiadamy, jak się za to zabrać

Malowanie jajek to tradycja, bez której Wielkanoc straciłaby wiele swojego uroku. Kolorowe pisanki można przygotować na wiele sposobów. Piękne są zarówno te jednobarwne, jak i w wielokolorowe wzory. Dziś mamy dla was kilka wskazówek, jak barwić jajka wielkanocne.

Malowanie jajek to doskonała zabawa dla wszystkich członków rodziny niezależnie od wieku oraz zdolności plastycznych. Sposobów na zdobienie pisanek jest wiele, ale najprościej zrobić jednokolorowe jajka. To także dobra podstawa do dalszych zdobień – kraszenia, oklejania czy rysowania. Jak pomalować jajka na Wielkanoc? Podpowiadamy, jak zrobić to barwnikami chemicznymi i naturalnymi!

Czym barwić jajka wielkanocne – sposoby naturalne

Jak farbować jajka cebulą?

Malowanie jajek cebulą, a dokładnie łupinami cebuli, to najbardziej znana naturalna metoda farbowania. Jak to zrobić? Podajemy dokładną instrukcję.

Będziesz potrzebować:

  • jajka (surowe) lub wydmuszki,
  • łupin z 10 sporych cebul,
  • łyżki oleju lub innego tłuszczu,
  • łyżki octu

Malowanie jajek w łupinach cebuli – jak to zrobić?

Jajka dokładnie umyj ze wszystkich zanieczyszczeń. Łupiny cebul włóż do garnka, wlej zimną wodę i dodaj ocet. Wodę z łupinami zagotuj, a potem włóż jajka i gotuj je przez około 10 minut. Po tym czasie wyjmij je i osusz (będą wtedy miały dość delikatną barwę) lub zostaw na kilka godzin w wywarze. Pozostawione jajka ściemnieją; warto obracać je co jakiś czasy, by zabarwiły się równomierne i bez odbitych łupinek. Po wyjęciu osusz jajka i natłuść je olejem, by pięknie błyszczały.

Zobacz wideo Zobacz, jak jeszcze wykorzystać jajka w nadchodzące święta. Oto myki na dekoracje stołu.

Jak farbować jajka kurkumą?

Będziesz potrzebować:

  • 1/2 litra wody,
  • opakowanie mielonej kurkumy,
  • kilku surowych jajek lub wydmuszek

Malowanie jajek kurkumą – jak to zrobić?

Do garnka wlej wodę, wsyp opakowanie kurkumy, wymieszaj i zagotuj. Następnie włóż jajka i gotuj przez około 7-10 minut. Wyłącz kuchenkę i zostaw jajka do ostudzenia. Im dłużej będą w wywarze, tym bardziej żółte się staną.

Jak farbować jajka szpinakiem, burakami lub modrą kapustą?

Posiekane liście szpinaku dadzą kolor zielony, starte buraki – różowy, a szatkowana modra kapusta – niebieski. Wybrane warzywo należy wrzucić do wody i gotować przez kilka minut, aż wywar będzie miał odpowiednią barwę. Wtedy włóż surowe jajka do przygotowanego naturalnego barwnika i gotuj je przez 7-10 minut. Pamiętaj, że na im dłuższy czas pozostawisz jajka w barwniku, tym bardziej intensywny będzie kolor. Później osusz jajka i natłuść je olejem, by ładnie błyszczały.

Czym barwić jajka wielkanocne – barwniki chemiczne

Jeżeli wolisz jednak tradycyjne barwniki chemiczne (ich kolory są jednak intensywniejsze, gama kolorystyczna jest też bardziej zróżnicowana), kup wybrane kolory w sklepie – przed Wielkanocą na pewno będą dostępne. Każdy z barwników wsyp do osobnej szklanki i zalej odpowiednią ilością wody wskazaną na opakowaniu. Gdy dodasz do barwników po łyżce octu, kolory będą bardziej wyraziste! Ugotowane na twardo jajka lub dobrze oczyszczone wydmuszki wkładaj do szklanek z rozpuszczonym barwnikami na kilka – kilkanaście minut. Potem osusz je na papierowym ręczniku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA