Ognisko, czyli jak samodzielnie zrobić na nie miejsce w ogrodzie

Ognisko to dobry pomysł na zbliżającą się majówkę. W jaki sposób samodzielnie zrobić miejsce na ognisko we własnym ogrodzie? Podpowiadamy.

Jak zrobić ognisko, czyli sztuka układania drewna

Jak zrobić ognisko? Ktoś, kto chociaż raz był na obozie, wie, że zrobienie ogniska wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Na początku trzeba zgromadzić nieco patyków, materiał na podpałkę i uzbroić się w odrobinę cierpliwości, a na pewno uda nam się zrobić odpowiednie ''tipi'' dla naszego ognia. Jak zatem zbudować ognisko? Okazuje się, że istnieje wiele rodzajów ognisk, m.in. traperskie, syberyjskie czy stożkowe, najczęściej stosowane i najłatwiejsze do rozpalenia jest jednak ognisko polskie, zatem do dzieła:

  1. W środek wyznaczonego wcześniej miejsca (najlepiej w formie okręgu) wbić gruby, prosty kij - może być rozwidlony na końcu. Miejsce, z którego wystaje patyk obłożyć sporą ilością podpałki.
  2. Wokół podpałki należy ułożyć stożek z cienkich, krótkich patyków. Jeden koniec każdego z nich opiera się o ziemię, a drugi o wbity pionowo kij. Warto jednocześnie pamiętać o pozostawieniu przerwy w układanym stożku.
  3. Ze stosu zgromadzonego drwa należy wybrać grubsze i dłuższe patyki i obłożyć nimi powstały wcześniej stożek do momentu, aż drwa spotkają się z końcem wbitego na początku kija. Stale pamiętajmy o tym, aby nie zasłonić miejsca na dokładanie drewna i jednocześnie nie odciąć dostępu powietrza.

Jak rozpalić ognisko?

Zdawałoby się, że rozpalanie ogniska to czynność, która nie wymaga skomplikowanych przygotowań i wielu działań. W rzeczywistości jednak warto przygotować się do tego wcześniej, aby sprawnie przeprowadzić rozpalanie i móc cieszyć się magiczną atmosferą palącego się płomienia. Jak zatem sprawnie rozpalić ognisko? Oto kilka podstawowych zasad:

  1. Znajdź odpowiednie miejsce, to znaczy takie, które będzie nieco osłonięte od wiatru. Ognisko w wietrznym miejscu znacznie szybciej płonie, co oznacza, że zasoby drewna zdecydowanie szybciej się wyczerpią, przez co impreza znacznie szybciej się skończy lub będzie się "kręciła" wokół poszukiwania opału.
  2. Sporządź odpowiednią konstrukcję, czyli "fundament" dla ogniska. Warto odizolować ognisko poprzez zastosowanie kamieni. Trzeba też ułożyć z patyków i drewna konstrukcję przypominającą namiot, aby dodatkowo osłonić palenisko od wiatru.
  3. Znajdź odpowiednią rozpałkę, czyli taki materiał, do podpalenia którego nie potrzeba dużej temperatury, np. kora brzozowa, ptasi puch, sucha trawa, drobne wiórki z suchego drewna.
  4. Podczas rozpalania podpałki warto pamiętać o tym, aby nie zużywać całego jej zapasu od razu. Lepiej zaczynać od drobniejszych fragmentów i sukcesywnie dokładać większe drwa. Do rozpalenia należy używać suchych zapałek.
  5. Warto zgromadzić większą ilość drewna na dokładanie do ogniska.
Zobacz wideo Grillowana kukurydza z masłem ziołowym i parmezanem

Jakie drewno na ognisko?

Zastanawiasz się, jakie drewno wybrać na ognisko? Okazuje się, że nie jest bez znaczenia, jaki rodzaj opału będzie się dokładać do paleniska. Jakie właściwości ma drewno iglaste, czyli sosna czy świerk?

  • szybko się rozpala, ale też szybko się wypala
  • pali się żywym, jasnym płomieniem
  • może strzelać podczas palenia
  • zawiera więcej substancji smolistych, dlatego warto go unikać, gdy zależy nam na pieczeniu potraw tuż nad ogniskiem
  • daje niewielką ilość żaru

Jakie właściwości "ogniskowe" ma drewno z drzew liściastych? Okazuje się, że duże znaczenie odgrywa w tej sytuacji fakt, czy jest ono twarde czy miękkie. Na początek weźmy na warsztat drewno z drzew liściastych miękkie, czyli brzoza, lipa, wierzba lub topola.

  • łatwo się rozpala i średnio szybko się spala
  • emituje mało dymu
  • pali się żywym płomieniem
  • wytwarza niezbyt dużo żaru, dlatego też świetnie się spisze jako drewno na rozpałkę

Jakie cechy ma natomiast drewno z drzew liściastych twarde, czyli dąb, buk, jesion czy grab? Oto one:

  • nieco ciężej się rozpala, jednak długo się pali
  • wytwarza dużo żaru
  • generuje dużo ciepła, dlatego warto je wykorzystywać do pieczenia żywności, jeśli proces ten wymaga kilku godzin 
  • emituje niewiele dymu

Zobacz też: Co na grill? Sprawdź, czego nie może zabraknąć na majówce

Kiedy wolno palić ognisko w ogrodzie?

Zastanawiasz się, gdzie można zrobić ognisko? Posiadanie własnego ogródka to niewątpliwie dodatkowe zajęcie, lecz także komfort wypoczynku na świeżym powietrzu lub po prostu możliwość zorganizowania grilla czy rozpalenia ogniska. Wiosna i lato to czas, kiedy tego rodzaju działania podejmujemy zdecydowanie częściej, bo przez całą resztę roku za nimi tęsknimy. Co prawda palenie ogniska w ogrodzie nie jest zabronione, warto jednak pamiętać o kilku zasadach i wiedzieć, kiedy nie wolno palić ogniska w ogrodzie:

  • w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiada
  • w odległości mniejszej niż 100 m od granic lasu
  • w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych
  • w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych

Oprócz tego pamiętajmy również o tym, że nie wolno nam powodować nadmiernej ilości dymu i uciążliwego zapachu (przede wszystkim ze względu na naszych sąsiadów, mają oni bowiem prawo bronić się przed zapachem i dymem z ogniska - jeśli są one uciążliwe - wzywając straż miejska, policję, a nawet składając wniosek do sądu).

Zobacz też: Grillowane warzywa- sprawdź, czy nie popełniasz popularnych błędów

Jak zrobić palenisko na ognisko, czyli miejsce dla ognia wykonane samodzielnie

Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie? Lubisz atmosferę, jaką dają żarzące się w ognisku drwa? Może warto pomyśleć o samodzielnym wykonaniu paleniska na ognisko? Jak to zrobić? Oto podpowiedź:

  1. W wybranym wcześniej miejscu wykop dół o średnicy 100 cm i głębokości ok. 40 cm. Na środku wbij pręt z przywiązanym do niego sznurkiem, tworząc w ten sposób rodzaj cyrkla i obrysuj patykiem zarys paleniska, a następnie usuń z niego ziemię na głębokości 15 cm, wypełnij ją żwirem i dokładnie ubij. Na tak przygotowanym miejscu połóż warstwę cegieł - najlepiej szamotowych.
  2. W środku wyznaczonego wcześniej miejsca układaj cegły jedna obok drugiej tak, aby ściśle do siebie przylegały wypełniając okrąg w środku. Cegły łącz ze sobą za pomocą żaroodpornej zaprawy cementowej.
  3. Muruj ścianki ogniska, układając cegły na tzw. zakładkę i łącz żaroodpornym spoiwem. Warto, aby ostatni krąg cegieł wystawał 5-10 cm ponad poziom gruntu.

A jak zrobić ruszt i trójnóg nad ognisko? Elementy te najlepiej kupić w specjalistycznych sklepach ze sprzętem do grillowania.

Jak się ubrać na ognisko?

Ognisko to świetna okazja do długich rozmów, a nawet śpiewania czy tańców. Jeśli zatem organizujesz ognisko lub po prostu zostałeś na nie zaproszony i zastanawiasz się, jak się ubrać i co zabrać na ognisko, warto pamiętać, że przy tej okazji liczy się przede wszystkim komfort i wygoda. Podczas tego rodzaju spotkania łatwo można się pobrudzić, nie oznacza to jednak, że warto od razu wyciągać z szafy najgorsze ubrania. Na spotkaniu przy ognisku możesz przecież wyglądać modnie, a jednocześnie postawić na luz. Zapewne najbardziej komfortowe będą spodnie, do których świetnie sprawdzi się T-shirt oraz koszula w kratę czy oversize'owy sweter

 

Jeśli jednak lepiej czujesz się w sukienkach, może tym razem nie zabieraj ze sobą marynarki, ale jako okrycie wierzchnie wybierz długi kardigan.

 

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby założyć modne dresy i sportową bluzę. Miękkie materiały i sportowe obuwie świetnie sprawdzą się przy tego rodzaju okazji, jeśli jednak nie lubisz luźnego stylu, postaw tym razem na botki na płaskiej podeszwie. Wieczory przy ognisku bywają chłodne, szczególnie te wczesną wiosną lub późnym latem, dlatego warto mieć ze sobą "coś" w zanadrzu, najlepiej lekką puchową kurteczkę, czy ponczo, którym okryjesz się, gdy tylko poczujesz ziąb. 

Zobacz też: Grillowany łosoś- poznaj prosty przepis na grillowanego łososia

Więcej o: