Grill na balkonie - czy prawo dopuszcza takie grillowanie?

Grill w okresie wiosenno-letnim to powszechny widok. Szczególnie popularne stało się grillowanie na balkonie. Czy prawo dopuszcza takie rozwiązanie? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w naszym artykule.

Grill na balkonie a prawo

Planujesz grilla na balkonie i zastanawiasz się: co na to prawo? Nic dziwnego, bowiem trudno o jednoznaczne przepisy, które zabraniałyby organizowania grilla mieszkańcom bloków. Warto jednak pamiętać, iż brak skonkretyzowanego zapisu w prawie, traktującego o możliwości (bądź jej braku) rozpalania grilla na balkonie, nie oznacza wcale, że nie obowiązują nas inne przepisy. Jakie konkretnie? Zobaczmy:

  1. Podstawowe zasady bezpieczeństwa, o jakich mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, zgodnie z tymi przepisami zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów. Nie trudno przecież wyobrazić sobie sytuację, w której od podmuchu wiatru ogniem zajmie się np. firanka, a za nią cała reszta.
  2. Nadmierny hałas, a także immisja dymu, cieczy czy zapachów, przed czym przestrzega art. 44 Kodeksu cywilnego. Według tego przepisu bowiem właściciel nieruchomości powinien powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Zbyt częste grillowanie, może się zatem spotkać z niezadowoleniem sąsiadów, którzy mają prawo wystąpić na drodze cywilnej z roszczeniem o zaniechanie naruszeń, o których wspominaliśmy wcześniej i przywrócenie stanu zgodnego z prawem.
  3. Regulamin wspólnoty mieszkaniowej. Nie musi co prawda zawierać zapisów dotyczących organizowanie grilla na balkonie, który bądź co bądź jest przecież integralną częścią mieszkania, jednak wiele wspólnot w ten sposób reguluje tę, niezwykle modną ostatnimi czasy kwestię, wprowadzając w nim zakaz prowadzenia takich działań. Dlatego warto zapoznać się z zapisami takiego regulaminu przed zaproszeniem gości na balkonowego grilla.

Grill na balkonie - czy można dostać mandat?

Grill na balkonie, jeżeli nie jest organizowany i prowadzony z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, może być źródłem mniejszych lub większych kłopotów, również tych finansowych. Rozporządzenie o ochronie przeciwpożarowej zabrania przechowywania lub wykorzystywania na balkonie materiałów niebezpiecznych pożarowo, a do takich można zaliczyć tradycyjne podpałki do grilla. Jeżeli zatem nieodpowiednio je użytkujemy i stanowią one zagrożenie pożarowe, można ponieść odpowiedzialność karną: grzywny, nagany, czy mandatu w wysokości nawet 500 zł, a także karę aresztu - zgodnie z Kodeksem Wykroczeń. Jeżeli natomiast organizowany w bloku na balkonie grill spowoduje pożar, jego sprawca - zgodnie z Kodeksem Karnym - może ponieść karę pozbawienia wolności do 12 lat.

Zobacz wideo Myki na sezon grillowy

Zobacz też: Ser halloumi - jak smakuje majówka w klimacie greckiej kuchni?

Grill na balkonie - gdzie zgłosić?

Gdzie zgłosić niezgodny z regulaminem grill na balkonie?

  • do wspólnoty mieszkaniowej. Jeśli zapisu dotyczącego zakazu organizowania grilla na balkonie nie ma w regulaminie, można próbować go wprowadzić, a gdy to się powiedzie ze spokojem oczekiwać na respektowanie go przez uciążliwego sąsiada. Wspólnota ma prawo upomnieć sąsiada, a w razie konieczności skierować sprawę na drogę sądową. Tego rodzaju kroki mogą skończyć się nawet zlicytowaniem nieruchomości i pozbawieniem prawa do niej uciążliwego sąsiada - taką możliwość daje art. 16 Ustawy o własności lokali
  • wystąpić z powództwa cywilnego. Immisja dymu może być wystarczającym argumentem na zakłócanie sąsiedzkich relacji

Grill na balkonie: elektryczny

Myśląc o grillu na balkonie, intuicyjnie nasuwa się kwestia grilla elektrycznego. Takie grille będą dobrym wyborem, jeśli tylko należycie zadbamy o bezpieczeństwo, są to urządzenia, które nie emitują dymu. Warto również rozważyć zakup grilla gazowego. Przed wyborem odpowiedniego grilla należy jednak sprawdzić regulamin wspólnoty mieszkaniowej.

Zobacz też: Grillowane warzywa- sprawdź, czy nie popełniasz popularnych błędów

Grill na balkonie na ostatnim piętrze

Jeśli mieszkamy w bloku, grill tradycyjny na balkonie - nawet jeśli nasze lokum znajduje się na ostatnim piętrze - nie jest dobrym pomysłem. Obowiązują nas bowiem wspomniane wyżej zasady. Co prawda ostatnie piętro daje pewną dozę otwartej przestrzeni, jednak i ona może się okazać zwodnicza, bowiem nasi sąsiedzi wcale nie muszą podzielać naszego entuzjazmu w zakresie organizowania grilla na balkonie.

Zobacz też: Grillowany łosoś- poznaj prosty przepis na grillowanego łososia

Grill na balkonie w domu jednorodzinnym

Zdawałoby się, że posiadanie domu jednorodzinnego, daje jego właścicielowi większą swobodę chociażby w zakresie organizowania grilla na balkonie. Oczywiście trudno się z tym nie zgodzić. Jednak jeśli mieszkamy w zabudowie szeregowej, w kwestii grilla na balkonie będą obowiązywały podobne zasady jak mieszkańców bloku. A co jeśli posiadamy miejsce na grill w ogrodzie? Oczywiście w takie sytuacji sprawa jest znacznie łatwiejsza, nie oznacza to jednak, że zupełnie jesteśmy pozbawieni obowiązków. Zakłócanie sąsiedzkiego spokoju i immisja dymu czy zapachów mogą spowodować, że tego rodzaju działania nie spodobają się naszym sąsiadom.

Grill na balkonie w Niemczech

Grillowanie na balkonie w Niemczech, podobnie jak i w naszym kraju, nie jest uregulowane odrębnymi przepisami. Tego rodzaju zakaz może być zapisany w umowie najmu lokalu. Natomiast, jeśli nawet tego rodzaju dokument nie zawiera takiego zakazu, Niemcy bezwzględnie muszą przestrzegać zasad poszanowania sąsiada oraz dbania o wspólne dobro, dlatego też immisja dymu, nieprzyjemny zapach czy hałas - podobnie jak w Polsce - może się skończyć sąsiedzką waśnią, a nawet naruszeniem prawa. W Niemczech jednak bardzo zauważalna jest jeszcze jedna zasada: respektowanie ciszy nocnej. Mimo iż przepisy dotyczące czasu przeznaczonego na odpoczynek mogą się różnić w zależności od gminy (z reguły cisza nocna trwa od godziny 22.00 do 6.00 rano), w trakcie jego trwania uczestnicy przyjęć urządzanych na balkonie muszą respektować ciszę nocną.

Zobacz też: Sałatka na grilla - lekka alternatywa dla ciężkostrawnych potraw

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.