Jak się kisi ogórki? Będą chrupiące, niepuste w środku i bez goryczki [PORADNIK]

Jak się kisi ogórki? To pytanie pojawia się zawsze w połowie lata, gdy trwa sezon na te boskie, zielone warzywa. Nic dziwnego - chcemy zatrzymać je na dłużej niż tylko ciepłe miesiące i domowe przetwory to idealne rozwiązanie. Prezentujemy mały poradnik, jak się za to wszystko zabrać. Jak się kisi ogórki? Sprawdźcie!

Jak się kisi ogórki - wybór warzyw

Zanim zabierzemy się za przygotowywanie domowych przetworów, warto wiedzieć, jakie ogórki powinniśmy wybrać do kiszenia. Najlepiej sprawdzą się te świeże - jeśli dłużej postoją, stracą elastyczność i nie będą tak chrupiące po kilku miesiącach spędzonych w słoikach. W dodatku w środku mogą być puste.

Dobrze, gdyby były dość jasne, ponieważ ciemna barwa może świadczyć o zbyt dużej ilości nawozu użytego do uprawy. Takie ogórki mogą być też gorzkawe.

Wybierajmy ogórki o podobnym rozmiarze, dzięki czemu zakiszą się równomiernie. Dobrze też wybierać te mniejsze lub średniej wielkości.

Przed kiszeniem, warto ogórki namoczyć w zimnej wodzie przez godzinę. Sprawi to, że wciągną nieco wody i będą bardziej elastyczne, a więc chrupiące.

Zobacz wideo Próbowaliście ogórków z zalewie curry? To dopiero hit!

Jak się kisi ogórki - przyprawy i zioła

Do kiszenia ogórków można użyć wielu dodatków. Wydaje się jednak, że najlepsza jest tu zasada "mniej znaczy więcej". Przekombinowane ogórki kiszone mogą nie do końca spełniać nasze oczekiwania co do ich smaku. Co najczęściej trafia do słoików razem z ogórkami? To świeży koper (baldachimy), korzeń chrzanu i czosnek. Nierzadko także liść laurowy, ziele angielskie, pieprz, gorczyca oraz liście drzew lub krzewów: dębu, czarnej porzeczki, winorośli czy wiśni.

Jak się kisi ogórki - krok po kroku

Jak się kisi ogórki? Kiszenie rozpoczynamy od porządnego oczyszczenia warzyw i wyparzenia słoików. Osuszone ogórki układamy w naczyniach ściśle, tak by nie wypływały. Do każdego słoika wkładamy wybrane zioła i przyprawy. U nas na litrowy słój to duży ząbek czosnku, dwa baldachimy kopru, po jednym liściu winorośli i wiśni oraz po kawałku (3 cm) obranego korzenia chrzanu. Całość zalewamy gorącą zalewą przygotowaną na bazie wody i soli w proporcjach: czubata łyżka soli na litr wody. Płyn przelewamy do słoików z ogórkami tak, by przykrył warzywa, ale pozostawiając 2 cm przestrzeni od wieczka - to miejsce na gaz, który ulatnia się w trakcie kiszenia. Słoiki szybko zakręcamy i pozostawiamy do ostudzenia na 12 godzin, najlepiej przykryć je grubym kocem. Po tym czasie wieczka powinny być zassane do środka. Gotowe przetwory przechowujemy najlepiej w chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy.

Po jakimś czasie na ogórkach pojawił się biały nalot? To niekoniecznie pleśń. Więcej o tym:

Skoro już wiecie, jak się kisi ogórki, pora się za to zabrać. Do dzieła!

Więcej o: