Idealna panierka ma być chrupiąca, ale niezbyt twarda. Pomoże w tym jeden składnik

Lubicie potrawy smażone w panierce? My wprost uwielbiamy - zwłaszcza gdy jest ona chrupka i nie ma nasiąka bardzo tłuszczem. Mamy dla was kilka porad, jak zrobić panierkę idealną. Sprawdźcie.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na stronie głównej Gazeta.pl.

Dania smażone w panierce może nie należą do najzdrowszych, ale trzeba przyznać, że smakują wyśmienicie. Dlatego raz na jakiś przyjemnie skusić się na pyszną i mniej zdrową potrawę, nawet jeśli na co dzień unikamy takich pokus. Ale panierkę trzeba przygotować dobrze. Czyli jak?

Zobacz wideo Krewetki w kokosowej panierce

Panierka - odpowiedni produkt

Do panierowania kotletów, warzyw czy ryb można użyć zwykłej, tradycyjnej bułki tartej. W sklepach można dostać różne gotowe panierki, ale nie zawsze są one gwarancją kulinarnego sukcesu. Najlepiej kupić bułkę tartą w pobliskiej piekarni lub zetrzeć samodzielnie zeschnięte bułki czy chleb.

Jeżeli decydujecie się na gotowe, sklepowe miksy, unikajcie w składzie takich elementów jak mleko w proszku, substancje słodzące czy guma guar.

Magiczny składnik

Aby panierka wyszła chrupka, puszysta i niezbyt twarda, dodajcie do niej... sodę oczyszczoną. W zależności od przygotowywanej ilości, dodajcie szczyptę lub łyżeczkę do bułki tartej i rozmieszajcie. Soda doskonale spulchni panierkę podczas smażenia.

Poza sodą do bułki tartej można dodać szczyptę soli i ulubione przyprawy.

Liczy się technika

Niektórzy z nas mieszają bułkę tartą z mąką, inni najpierw obtaczają produkt w mące, potem w jajku, a na końcu w bułce. Obie metody są w porządku, ale ważne, by nie przesadzić z mąką - lepiej, by to bułka tarta królowała w panierce.

Ważna jest także technika smażenia. Przede wszystkim smażymy tylko rozmrożone i osuszone produkty. Panierowanie np. zamarzniętej ryby skończy się tym, że panierka rozmięknie i od razu odejdzie od mięsa. Należy także pamiętać, by wrzucać produkty na dobrze rozgrzany olej i pilnować temperatury smażenia. Nie będzie wystarczająco gorący? Panierka się zaparzy. Będzie za gorący? Spalony wierzch i surowizna w środku.

Trzeba też pamiętać, że panierka wchłania dużo tłuszczu. Usmażone produkty najlepiej ułożyć na talerzu wyłożonym papierowym ręcznikiem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.