Więcej świątecznych inspiracji kulinarnych znajdziesz na stronie www.gazeta.pl
Przepis na kutię opiera się na składnikach, które nasi pradziadowie zawsze mieli zimą w swoich zapasach. Kutia jest przyrządzana od wieków z okazji Bożego Narodzenia, a jej słodki smak ma symbolizować radość z narodzin Chrystusa. Kutia w przygotowaniu jest naprawdę nie skomplikowana, ale żeby była pyszna, należy zadbać o kilka szczegółów - pszenica i mak muszą być naprawdę dobrej jakości. Zapraszamy do przepisu na pyszną, tradycyjną kutię.
Kutia - przepis:
Składniki:
- 150 g maku
- 0,5 szklanki pszenicy na kutię
- 0,5 szklanki miodu
- 1 laska wanilii
- 130 g orzechów (najlepiej zmieszanych orzechów włoskich i laskowych)
- 0,5 szklanki posiekanych migdałów
- 0,5 szklanki rodzynek
- 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
- kilka suszonych fig lub daktyli
- 0,5 litra mleka
Kutia - sposób przygotowania:
- Dzień przed planowanym wykonania kutii należy opłukać i namoczyć pszenicę, by zmiękła. Najlepiej zostaw ją na całą noc. Mak należy sparzyć gorącym mlekiem - wsyp mak do miski i zalej gorącym mlekiem. Miskę z makiem przykryj talerzem i zostaw na kilka godzin lub podobnie jak pszenicę, na całą noc.
- Następnego dnia odcedź pszenicę i zagotuj ją w świeżej wodzie. Jeśli masz pszenicę z dobrego źródła, będzie się gotować dosyć długo, około 40 minut. Powinna być miękka, ale nie może się rozpadać. Gdy już się ugotuje, zostaw pszenicę do ostudzenia.
- Mak porządnie odciśnij z nadmiaru mleka i co najmniej dwa razy zmiel w maszynce o drobnych oczkach. Jeśli masz mak zmielony - wystarczy go tylko porządnie odcisnąć.
- Orzechy chwilę podpraż na suchej patelni, co ułatwi usunięcie gorzkiej skórki. Następnie drobno posiekaj na desce.
- Przygotowaną laskę wanilii przekrój wzdłuż na pół i za pomocą nożyka wyciągnij ziarenka.
- Figi lub daktyle i skórkę pomarańczową pokrój na mniejsze kawałki.
- Do maku dodaj miód i wanilię i wymieszaj. Następnie wsyp posiekane orzechy, migdały, rodzynki, figi i skórkę pomarańczową. Na koniec dodaj pszenicę. Całość dokładnie wymieszaj i w razie potrzeby dodaj więcej miodu do smaku.
Tak przygotowana kutia to smak staropolskiej wigilii. Zrób kutię z naszego przepisu i zachwyć się jej tradycyjnym smakiem.
Zajrzyj do naszej galeriiOtwórz galerię