Domowe sposoby na kaca. Te składniki masz w swojej kuchni

Sylwestrowa zabawa nie zawsze kończy się tak, jak sobie wymarzyliśmy. Mimo doskonalych wspomnień udanej zabawy, humor potrafią zepsuć okrutny ból głowy, mdłości, zmęczenie i światłowstręt. Na szczęście, z nieprzyjemnym kacem można próbować poradzić sobie bez wychodzenia z domu. Wysatrczy skorzystać ze sprawdzonych przepisów.

Więcej przydatnych porad znajdziecie na stronie Gazeta.pl.

Pod popularną nazwą kac mieści się po prostu zatrucie alkoholem. O jego intensywności decyduje wiele czynników. Wśród nich są m.in. ilość wypitego etanolu, rodzaj trunków, masa ciała, stan zdrowia czy płeć. Co ciekawe, aby odczuć jego nieprzyjemne objawy, nie musimy wcale się upić. Wystarczy, że wypijemy kilka mocniejszych drinków lub pomieszamy rodzaje alkoholi. 

Z biologicznego punktu widzenia, nasza wątroba przetwarza alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. Ten pierwszy jest dużo bardziej szkodliwy dla naszego organizmu niż sam alkohol etylowy. To właśnie ten aldehyd powoduje ból żołądka. Może też doprowadzić do wymiotów. Przedstawiamy kilka pomysłów, jak poradzić sobie z tym nieprzyjemnym stanem. 

Ciasto bez pieczenia z mascarponeCiasto bez pieczenia z mascarpone. Potrzebujesz tylko 10 minut

Najlepsze sposoby na kaca

Przed każdą imprezą warto pamiętać, że spożywanie alkoholu ma zgubny wpływ na nasze zdrowie. Czasem warto wybrać napoje bez jego zawartości i uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Jeśli jednak już się pojawiły, można wypróbować poniższych sposobów na ich wyeliminowanie. 

Dobroczynny napój z imbirem i miodem

Jednym z pomysłów na pozbycie się kaca jest zalanie wrzątkiem startego imbiru. Kiedy wywar nieco ostygnie, warto dodać do niego sok z cytryny i dwie łyżki miodu. 

Sam imbir pobudzi pracę układu pokarmowego i przyspieszy trawienie. Dzięki temu szybciej wydalimy alkohol z organizmu. Dobroczynne działanie będzie miał też miód. On również wspomoże metabolizm dzięki zawartości fruktozy.

Nawadniaj organizm!

Kluczowym sposobem na pokonanie dolegliwości jest bez wątpienia regularne nawadnianie organizmu. W naszej podręcznej "apteczce" powinny się więc znaleźć: niegazowana woda mineralna, napoje izotoniczne, kwaśne soki owocowe, woda z ogórków, kefir czy woda kokosowa. 

Woda o bogatej zawartości minerałów pomoże nam uzupełnić wypłukane elektrolity. Podobną rolę spełnią napoje izotoniczne. Ich ciśnienie osmotyczne jest zbliżone do płynów ustrojowych, dzięki czemu szybko nawadniają organizm i uzupełniają elektrolity.

Tłuste i kwaśne jedzenie twoim sprzymierzeńcem

Jeśli czujemy się na siłach, doskonałym pomysłem będzie przyrządzenie sytego, bogatego w zdrowe tłuszcze śniadania lub obiadu. Lipidy pomogą nam chronić śluzówkę układu pokarmowego przed podrażnieniami związanymi z bezpośrednim działaniem alkoholu. Doskonale sprawdzi się makaron z dużą ilością oliwy lub kwaśne zupy gotowane na mięsie (dodatkowo uzupełnią witaminę C w naszym organizmie). Warto zwrócić uwagę na kilka z naszych przepisów.

KapuśniakKapuśniak - przepis. Rozgrzewający klasyk w sam raz na zimowy obiad

Rosół na mięsieRosół na samym kurczaku? Dodaj inny rodzaj mięsa, a będzie smaczniej

Pyszny, tradycyjny żurekŻurek - przepis na tradycyjną polską zupę. Ma być intensywna

Więcej o: