Jak zrobić zakwas na chleb? Tłumaczymy krok po kroku

Odpowiednio przygotowany zakwas to serce najlepszych bochenków chleba. Choć wymaga nieco cierpliwości i czasu - smak pieczywa na jego bazie wynagrodzi nam starania. Tłumaczymy, jak przygotować zakwas w domu.

Więcej sprawdzonych przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl.

Choć samodzielne zrobienie zakwasu chlebowego może odstraszać wielu amatorów - przygotowanie go nie jest wcale trudne. Jeśli zależy nam na domowym pieczywie, które będzie smakowało jak z najlepszych piekarni - warto podjąć wyzwanie. Z naszymi wskazówkami na pewno będzie to łatwiejsze. 

Składniki:

  • przegotowana lub przefiltrowana, letnia woda (nie powinna mieć więcej niż 40 st. C.),
  • mąka (choć zakwas da się teoretycznie przygotować z każdej mąki, polecamy zacząć przygodę z zakwasami od mąki żytniej, typ od 700 wzwyż. Dzięki temu najłatwiej zajdzie proces fermentacji i najszybciej wyhodujemy zakwas).

Zakwas. Sposób przygotowania

Na przygotowanie idealnego zakwasu potrzebujemy około 5 dni. W tym czasie będziemy go codziennie dokarmiać, doglądać i mieszać. 

1. Pierwszego dnia rano, do dużego naczynia (słoika lub miski) wsyp garść (ok. 3 łyżek) mąki i pięć łyżek wody. Zamieszaj dokładnie. Powinno powstać masa konsystencji ciasta naleśnikowego. Przykryj gazą i dociśnij gumką recepturką. Odstaw w miejsce o temp. około 25 st. C. Wieczorem zamieszaj drewnianą łyżką i przykryj ponownie,

2. Kolejnego dnia rano do zakwasu dodaj dwie łyżki mąki i dwie łyżki wody, zamieszaj i odstaw przykrytą masę w ciepłe miejsce. Wieczorem zamieszaj ponownie i zakryj gazą,

3. Czynność z punktu drugiego powtarzaj przez 5-7 dni. Po upływie tego czasu zakwas powinien być już gotowy do pieczenia chleba.

Więcej o: