Jak nadziewać drożdżówki, by dżem nie wypłynął podczas pieczenia? Zrezygnuj ze szprycy na rzecz łatwiejszego rozwiązania

Najlepsze wspomnienie z dzieciństwa? Puszyste bułeczki drożdżowe z dżemem, takie pachnące i pulchniutkie... Zrobienie domowych drożdżówek nie jest skomplikowane, ale warto wiedzieć, jak je nadziewać, by smakowite nadzienie nie wyciekło przy pieczeniu. Szpryca kuchenna nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto zostawić ją do pączków, a drożdżówki nadziewać łatwiejszym sposobem.

Więcej przydatnych trików kuchennych znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Bułeczki drożdżowe i kubek mleka - to miłe wspomnienie z dzieciństwa, które z łatwością odtworzysz. O ile przygotowanie drożdżówek nie jest skomplikowane, o tyle zły sposób ich nadziewania potrafi zepsuć smak bułeczek. Bo przecież w drożdżówce najpyszniejsze jest nadzienie, a jeśli cały dżem czy marmolada wypłyną podczas pieczenia, to co wtedy?

Ważny jest zatem sposób nadziewania bułeczek drożdżowych tak, by nie martwić się uciekającym dżemem. Szpryca cukiernicza sprawdza się przy pączkach - w czasie smażenia na głębokim tłuszczu pączek rośnie i dziurka po szprycy szybko się zalepia, a nadzienie pozostaje w środku. Drożdżówki pieczemy, więc nie wolno dopuścić, by w bułeczce była chociaż jedna, minimalna dziurka. Podczas robienia domowych drożdżówek po prostu nadziewaj je ręcznie, np. za pomocą łyżki i dokładnie zalep, by wszystko, co najlepsze, zostało w środku.

Oczywiście ważna jest też konsystencja nadzienia. Rzadki krem lub półpłynna marmolada to nie jest najlepszy wybór, bo nawet jeśli bułeczki zalepisz najlepiej, jak umiesz, półpłynny środek może sprawić, że upieczone drożdżówki rozmiękną. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę, by dżem lub wybrane nadzienie miało dość zwartą konsystencję. Do nadziewania bułeczek drożdżowych oczywiście najlepiej sprawdzają się domowe dżemy i powidła, które zawierają spore kawałki owoców i zbitą, skondensowaną strukturę, ale także świeże owoce rozgniecione na papkę i odciśnięte z nadmiaru soku - tak przecież robimy na przykład jagodzianki.

Bułeczki drożdżowe - przepis, dzięki któremu wyjdą idealne

Składniki na rozczyn drożdżowy:

  • 20 g drożdży
  • 100 ml ciepłego (ale nie gorącego) mleka
  • 1 łyżka cukru
  • 2 łyżki mąki pszennej

Pozostałe składniki:

  • 0,5 kg mąki pszennej tortowej
  • 150 ml mleka
  • 80 g roztopionego masła
  • 60 g cukru pudru
  • 2 żółtka 
  • 1 białko
  • ulubiony dżem lub marmolada

Bułeczki drożdżowe - sposób wykonania

  1. Przygotuj rozczyn. Wkrusz drożdże do miski i utrzyj je z cukrem. Następnie wlej mleko, dodaj mąkę i dokładnie wymieszaj. Odstaw na 10 minut w ciepłe miejsce, by drożdże zaczęły pracować.
  2. Przygotuj większą miskę i przesiej do niej mąkę. Jajka ubij mikserem i dodaj do mąki. Następnie wlej mleko oraz rozczyn i zagnieć ciasto. Kiedy będzie już gładkie i elastyczne, przykryj miskę ściereczką i pozostaw na godzinę, by ciasto wyrosło.
  3. Podrośnięte ciasto wyłóż na stolnicę podsypaną mąką i rozwałkuj je. Podziel ciasto na równe kawałki i w dłoniach uformuj okrągły i płaski kształt. Na środek połóż porcję nadzienia i dokładnie "ukulaj" bułki w dłoniach tak, by nie było żadnej dziurki.
  4. Bułeczki połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i pozostaw jeszcze na chwilę do podrośnięcia (20 minut wystarczy).
  5. Rozgrzej piekarnik do temperatury 180 stopni i piecz bułeczki drożdżowe przez ok. 25 minut. Gorące bułeczki polej lukrem lub oprósz cukrem pudrem.

Takie bułeczki nie tylko smakują bosko, lecz także wyglądają apetycznie. Zrób je i wyrusz w sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa.

Zobacz wideo

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.