Kiedy i jak sadzić czosnek? Wszystko, co warto wiedzieć o jego uprawie

Czosnek to uniwersalny składnik, który ma szerokie zastosowanie w kuchni. Mimo że jest dostępny w sklepach przez cały rok, można go także samodzielnie uprawiać. Kiedy i jak sadzić czosnek?

Czosnek jest znany ludzkości o ponad pięciu tysięcy lat. W starożytności uprawiano go między innymi w Grecji, Rzymie, Egipcie, Palestynie oraz Chinach. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchniach całego świata i jest znany z wielu właściwości prozdrowotnych.

Kiedy i jak sadzić czosnek? W zależności od gatunku można robić to zarówno jesienią, jak i wiosną. Odmiany ozime uprawia się w Polsce przeważnie na obszarach suchych i nienarażonych na ostry mróz. Dobrze jest robić to w drugiej połowie października, aby dobrze ukorzenił się przed nadejściem zimy.

Natomiast odmiany jare najlepiej sadzić na przełomie marca i kwietnia. Czosnek zimowy sadzi się na głębokości od czterech do sześciu centymetrów, wciskając ząbki głęboko w glebę w odstępach od 10 do 15 centymetrów. Odmianę ozimą sadzimy nieco płycej - a głębokości od dwóch do czterech centymetrów, na uprzednio przygotowanej ziemi. Co jeszcze warto wiedzieć o uprawie czosnku?

Zobacz wideo Nie bój się czosnku

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Co robić, aby plony były obfite?

Jeśli chodzi o odmianę zimową, warto wiedzieć, że oprócz ząbków możemy sadzić również cebulki powietrzne. Najczęściej robi się, to gdy planowana jest większa powierzchnia uprawy czosnku w ogrodzie, bądź, gdy warzywo to ma być sadzone luźno pomiędzy innymi warzywami i truskawkami tak, aby je zapewnić im ochronę przed chorobami i atakiem szkodników.

Cebulki powietrzne czosnku najlepiej sadzić we wrześniu lub w październiku. Wiosną również można zdecydować się na posadzenie cebulek, choć trzeba liczyć się z tym, że zaczną wyrastać kilka tygodni później niż te posadzone jesienią, a plon będzie nieco uboższy.

Na ząbki najlepiej zdecydować się, gdy naszym priorytetem są bogate plony. Z ząbków wyrastają bowiem główki z wieloma ząbkami w środku i to ich używa się w kuchni.

Jak sadzić czosnek? Pamiętaj o odpowiednim nawozie i sposobie sadzenia

Najlepszy nawóz dla czosnku to ten naturalny - obornik i kompost. Czosnek rozwija się najlepiej w pierwszym i drugim roku po nawożeniu świeżym obornikiem - najlepiej gdy ma dodatek słomy, gdyż ona wzbogaca glebę w próchnicę. To uodparnia rośliny na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Ząbki czosnku należy umieszczać w ziemi w pozycji pionowej, piętkami do dołu, przy zachowaniu odstępu co najmniej sześciu centymetrów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.