Więcej sprawdzonych porad i przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Truskawki to owoce, które towarzyszą nam niemal przez cały letni sezon. Są częstym składnikiem dań, deserów czy napojów, ale także zwykłą, zdrową przekąską. Niestety, problemem bywa ich szybka utrata świeżości, która jest spowodowana nieodpowiednim przechowywaniem.
Jak przechowywać truskawki, aby się nie psuły? Należy unikać plastikowych toreb i zamykania owoców w szczelnych opakowaniach. Kolejna ważną zasadą jest spostrzegawczość podczas zakupów. Warto dokładnie przyjrzeć się owocom - jeśli widzimy, że są nadgniłe lub spleśniałe, najlepiej z nich zrezygnować. Pozbycie się jednej popsutej truskawki niewiele pomoże. Proces gnicia mógł się już rozpocząć w innych owocach, choć nie widać tego na pierwszy rzut oka.
Po dokonanych zakupach i powrocie do domu najlepiej od razu włożyć truskawki do lodówki. Wysoka, a nawet pokojowa temperatura nie sprzyja utrzymaniu świeżości tych owoców. Jeśli nie chcemy w najbliższych godzinach ich zjeść, zrezygnujmy z usuwania szypułek i mycia - te zabiegi również skrócą ich zdatność do spożycia.
Jak już wcześniej wspominaliśmy warto zwrócić uwagę na przechowywanie - dobrze sprawdzi się kobiałka, w której kupiliśmy owoce lub zwykła miska czy wiklinowy kosz.
Jeśli chcemy, by truskawki były świeże przez kilka najbliższych dni, zastosujmy metodę z octem jabłkowym. Wystarczy przygotować mieszaninę wody z odrobiną tego produktu. Owoce moczymy w płynie, a następnie odcedzamy, suszymy i przechowujemy w lodówce. Bez obaw, kwaśny odczyn nie wpłynie na smak truskawek.
Więcej ciekawych trików kuchennych znajdziesz w naszym artykule: Najlepszy sposób na umycie truskawek. Potrzebujesz tylko dwóch składników.