Czy młodą kapustę można kisić? Nawet trzeba! Sposób banalny, a smak genialny

Kiszona kapusta to klasyk kuchni polskiej i niektórych regionów Europy Wschodniej. Najczęściej przygotowujemy ją na jesieni z dojrzałych główek białej kapusty i ten sposób znamy doskonale. A gdyby tak ukisić młodą kapustę? Czy to w ogóle się uda i jak będzie smakować? Poniżej rozwiejemy wątpliwości.

Więcej sposobów na wykorzystanie młodej kapusty znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Młodą kapustę najchętniej jemy na ciepło z koperkiem i podajemy z młodymi ziemniaczkami. Czasem dodajemy do niej także podsmażoną kiełbasę z cebulą, dokładamy odrobinę przecieru pomidorowego i w ten sposób mamy najlepszy wiosenny bigos. Także młoda kapusta zasmażana ze śmietaną to coś, czym chętnie się zajadamy, szczególnie w towarzystwie schabowego. Jednak rzadko się słyszy, żeby ktoś kisił młodą kapustę. W kraju nad Wisłą kiszonki są bardzo popularne i lubiane. Przecież kiszone ogórki i kapusta kiszona to niemal nasze dobro narodowe. Czy zatem nie popełnimy błędu, zabierając się za kiszenie młodej kapusty? Nie. Kiszona młoda kapusta nie tylko jest pyszną przekąską i bazą dla wielu dań, ale także najlepszym probiotykiem, który łatwo samodzielnie zrobimy. Jeśli masz pod ręką kilka czystych słoików, główkę młodej kapusty oraz kilka innych drobiazgów, zabierz się za kiszenie, a my poniżej podpowiemy ci, jak krok po kroku powinien przebiegać ten proces.

Jak kisić młodą kapustę? Przepis na najlepszą domową kiszonkę tej wiosny

Do wykonania wiosennej kiszonki potrzebujesz:

  • dużej główki młodej kapusty lub dwóch mniejszych, razem ok. 4 kg
  • na każdy kg kapusty jedna pełna łyżka soli kamiennej
  • 1 kg marchewki
  • pęczek koperku
  • 4 ząbki czosnku
  • sól i pieprz

Oprócz tego przyda ci się duża miska lub kamionka, talerz i coś ciężkiego do obciążenia oraz gumowe rękawiczki.

Kiszona młoda kapusta - sposób wykonania krok po kroku:

  1. Kapustę oczyść, dokładnie umyj i poszatkuj. Odrzuć środkowy głąb i całość przełóż do miski. Następnie dodaj sól i wymieszaj dokładnie dłońmi. Warto założyć do tego rękawiczki, ponieważ sól może delikatnie uszkodzić nasze dłonie. Odstaw na 15-20 minut, aż kapusta zacznie puszczać sok.
  2. Obraną marchewkę zetrzyj na tarce o grubych oczkach i dodaj do miski z kapustą. Dodaj także przeciśnięty czosnek oraz koperek.
  3. Kiedy wszystkie składniki są już w misce, zacznij ugniatać (tak jak ciasto drożdżowe) tak długo, aż kapusta puści tak dużo soku, że niemal będzie w nim pływać. 
  4. Jeśli masz kamionkę, przełóż do niej kapustę. Jeśli nie, pozostaw ją w misce lub przełóż do dużego słoja i obciąż talerzem bądź innym ciężkim przedmiotem tak, aby kapusta była dobrze dociśnięta. Nie przejmuj się, jeśli sok wypłynie na powierzchnię.
  5. Kamionkę z kapustą zostaw na 3-4 dni. Drugiego dnia możesz zobaczyć, że sok zaczyna się pienić - wówczas zdejmij pianę i zamieszaj kapustę i ponownie obciąż ją talerzem. Podczas kiszenia mieszaj ją co najmniej 3 razy.
  6. Kiedy kapusta już pachnie i smakuje kiszonką, przygotuj sterylne słoiki i przełóż ją do nich, porządnie uciskając. Następnie szczelnie zakręć i przechowuj w chłodnym miejscu.

Wskazówka: Po kilku dniach możesz zobaczyć, że w słoikach pojawiły się pęcherze powietrza. Wówczas należy odkręcić słoiki i uwolnić jego nadmiar, ponieważ kiedyś zdarzyło mi się, że jeden ze słoików wybuchł.

Młoda kapusta ukiszona w ten sposób to baza do aromatycznego kapuśniaku, idealnie sprawdzi się w  lekkim bigosie, a surówka wychodzi z niej najlepsza na świecie. Nadaje się także jako dodatek do dań z grilla - wyśmienicie współgra z kiełbaską czy karkówką, najlepsza jednak jest prosto ze słoika w roli orzeźwiającej przekąski. W smaku bardzo przypomina tradycyjną kapustę kiszoną, jednak jest nieco słodsza i łagodniejsza i tak jak tradycyjna pachnie i smakuje jesienią, tak młoda ma w sobie wiosnę.  Oprócz walorów smakowych taka kiszonka to najlepsze wsparcie dla naszych jelit - a jak powszechnie wiadomo, jelita są drugim mózgiem. Jeśli jesteś wielbicielem kiszonek, a dodatkowo chcesz cieszyć się zdrowiem i jasnością umysłu, warto regularnie sięgać po młodą kapustę w formie lekkiej kiszonki.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.