Obrywanie liści pomidorów to kluczowy punkt w pielęgnacji rośliny. Dzięki temu plony będą owocne

Obrywanie liści pomidorów to waży element ich pielęgnacji. Ten niepozorny zabieg sprawia, że krzewy wydają większe i owocniejsze plony. Warto jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą zadbać o przydomowy warzywnik.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uprawa pomidorów w ogródkach, szklarniach i balkonach jest jedną z najpopularniejszych. Chętnie sadzimy i hodujemy krzewy, jednak często zapominamy o odpowiednich warunkach i zapewnieniu pielęgnacji, która jest kluczowa dla owocnych plonów. 

Pielęgnacja pomidorów - o czym warto pamiętać? 

Schyłek lipca to w wielu ogródkach początek pomidorowego szaleństwa. Jednak nawet gdy już na krzaczkach zawiązały się grona - oprócz podlewania i nawożenia - trzeba pamiętać o innych bardzo istotnych zabiegach pielęgnacyjnych, które stworzą warunki dojrzewania smacznym pomidorom.

Kluczowe dla odpowiedniego rozwoju rośliny jest oczywiście odpowiednie podłoże, nawożenie i podlewanie. Nie możemy jednak zapomnieć tych rzeczach:

  • Ogławianie - usuwanie wierzchołków pędów pomidorów, zostawienie dwóch liści nad ostatnim dobrze rozwiniętym kwiatostanem. Pomaga to przyspieszyć dorastanie wytworzonych już owoców na niższych gronach.
  • Usuwanie "wilków" - usuwanie małych pędów pojawiających się w kątach liści zwanych potocznie "wilkami". Krzaki oczyszcza się także z suchych i żółtych liści.
  • Doglądanie - częste sprawdzanie stanu roślin pomoże zapobiec powstawaniu szkód takich jak szkodniki czy choroby.
  • Ochrona przed poparzeniami - jeśli pomidor rośnie na gruncie w pełnym słońcu, to w upalne, bardzo słoneczne dni warto zapewnić krzakom nieco cienia, np. za pomocą parasola lub żagla ogrodowego. To pomoże ograniczyć pękanie owoców.
Zobacz wideo Uprawa roślin na balkonie - czego potrzebujesz, co można zasiać, na co zwrócić uwagę?

Obrywanie liści pomidorów - ważny element pielęgnacji 

Ogławianie pomidorów ma swoje plusy, ale także minusy. Wśród plusów tego zabiegu możemy wymienić na przykład szybsze dojrzewanie owoców, poprawę ich smaku, zmniejszenie ryzyka pojawiania się chorób grzybiczych. Z kolei nadmierne usunięcie liści może zaszkodzić zarówno owocom jak i roślinie. 

  • Ogławianie najlepiej przeprowadzić w momencie zawiązywania pomidorów. Unikajmy zabiegu jednak w chłodne i deszczowe dni. 
  • Pamiętajmy o dezynfekcji narzędzi, których używamy do wykonania zabiegu. 
  • Usuwajmy pojedynczo całe liście. Należy zacząć od tych, które dotykają ziemi i tych, które się najbardziej moczą podczas każdorazowego podlewania. Potem przechodzimy do liści pod gronami.  
  • Listki najbliżej pomidorów zostawiamy. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.