Kiedy sadzić truskawki? Wykorzystaj te podpowiedzi i stwórz własny jagodnik

Kiedy sadzić truskawki? To podstawowe pytanie, kótre pojawia się gdy podejmiemy decyzje o własnej uprawie owoców. Odpowiadamy na nie i podpowiadamy jaki rodzaj sadzonki wybrać oraz kiedy rozpocząc uprawę, aby cieszyć się obfitymi zbiorami jak najszybciej.

Słodkie, soczyste i pachnące wiosną truskawki to ulubione owoce większości Polaków. Niestety, ceny owoców sezonowych wcale nie spadają. W pełni sezonu truskawkowego za kilogram owoców średnio trzeba było zapłacić 12 złotych, rok temu ceny oscylowały w okolicach 5-7 złotych. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że owoce w tak niskiej cenie są jeszcze w naszym zasięgu, a to wszystko za sprawą jednego prostego rozwiązania - własna uprawa truskawek.

Więcej informacji znajdziecie na Gazeta.pl

Zaletą uprawy swoich truskawek jest nie tylko ich cena, ale i smak. Owoce ze sklepu rzadko kiedy mogą konkurować z domowymi uprawami. Ponadto obecnie jedynym sposobem na niepryskane owoce jest ich samodzielna uprawa. Truskawki są bardzo łatwe do hodowania i doskonale nadają się na uprawę w naszym klimacie. Wszystko to skłania coraz więcej osób do założenia własnego jagodnika. 

Kiedy sadzić truskawki? Krok pierwszy - sadzonka

Sadzenie truskawek najlepiej rozpocząć od wybrania typu sadzonki. Wyróżnia się trzy rodzaje:

  • sadzonki kopane - wydobywane z gruntu jesienią i wczesną wiosną, dostępne na rynku właśnie w tym okresie; 
  • sadzonki "frigo" - kopane zimą, dostępne od wiosny do lata;
  • sadzonki doniczkowane - dostępne w handlu od połowy marca do połowy października.

Wybór sadzonki zależy od miesiąca, w którym decydujemy się na sadzenie krzaków. 

Kiedy sadzić truskawki? Zastosuj te zasady

Jeśli wybieramy sadzonki kopane to sadzenie należy rozpocząć wczesną wiosną lub późną jesienią. Ta odmiana sadzonek maksimum swojej wydajności osiąga w drugim roku po posadzeniu.

Sadzonki "Frigo" sadzi się od wczesnej wiosny do końca czerwca. W tym wypadku możemy najszybciej oczekiwać owoców, gdyż pojawiają się one już po dwóch miesiącach od zasadzenia.

Sadzonki doniczkowe umieszcza się w ziemi w dwóch terminach. Albo rozpoczynamy sadzenie na początku wiosny do końca maja, albo od początku lipca do jesieni. Jeśli zasadzimy truskawki na wiosnę to dadzą one niewielki plon już w pierwszym roku, natomiast zasadzone latem gwarantują spore zbiory dopiero w następnym sezonie.

Zobacz wideo Truskawka to tak naprawdę poziomka! I na dodatek... ananasowa
Więcej o: