Truskawki - pyszne, czerwone owoce pełne witamin. Uwielbiamy je, jednak sezon na nie szybko się kończy. Wiadomo, że najlepsze są świeże, lecz warto zrobić przetwory z truskawek, by móc się cieszyć ich smakiem jesienną i zimową porą. Sprawdźcie proste w wykonaniu przepisy na truskawki w słoiku na zimę.
Pamiętajmy, że zawsze należy do każdych przetworów przygotować słoiki, czyli dokładnie je umyć i wyparzyć. Ta sama zasada obowiązuje również przygotowywanie zakrętek. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
Truskawki w słoikach to świetna alternatywa do wykorzystania tych pysznych owoców poza sezonem. Powstaną w ten sposób truskawki w syropie, w soku własnym. Z tak przygotowanych przetworów możemy zrobić kompoty, a same owoce wykorzystać do ciast, deserów czy koktajli.
Składniki:
Przygotowanie:
1. Truskawki obrać z szypułek i dokładnie umyć.
2. Przekładamy truskawki do umytych słoików. Możemy użyć małych słoików po dżemach lub większych.
3. Do każdego słoika dodajemy cukier (wedle upodobania – ok. 3 łyżki).
4. Słoiki pasteryzujemy przez 15-20 minut (od momentu, kiedy woda zacznie wrzeć).
5. Po pasteryzacji odwróćmy każdy słoik wieczkiem do góry na 10 min. Gotowe.
Kompot z truskawek jest pyszny i orzeźwiający, możemy zaserwować go do obiadu. Dobry kompot do słoików jest tak esencjonalny, że zawsze rozcieńczamy go jeszcze pół na pół z wodą. Możemy dodać do niego jeszcze świeżo wyciskany sok z cytryny. Przepis jest bardzo łatwy do przygotowania – potrzebne nam będą tylko trzy składniki. Do wykonania tego kompotu potrzebne będą oczywiście świeże, słodkie truskawki. Kompot z truskawek na zimę najlepiej przygotować w szczycie sezonu na truskawki.
Składniki:
Przygotowanie:
1. Kilogram świeżych i dojrzałych truskawek umyj pod zimną, bieżącą wodą i obierz z szypułek. Przygotuj też cztery czyste słoiki o pojemności 800 ml każdy. Możemy użyć mniejszych słoików.
2. Do każdego słoika należy włożyć po około 250 gramów truskawek - będą sięgać połowy słoika. Na truskawki wsyp cukier, czyli do każdego słoika po cztery łyżki cukru.
3. Następnie słoiki z truskawkami zalej wrzątkiem do wysokości zakrętki. Zakręć każdy słoik i poddaj pasteryzacji.
4. Pasteryzuj słoiki w garnku z gotującą się wodą. Słoiki gotujemy ok. 15-20 minut w wodzie do połowy ich wysokości.
5. Na koniec słoiki odwróć do góry dnem i odstaw je na bok na 10 minut.
Zobacz też: Truskawki w syropie czy dżem truskawkowy? Przepis na boskie, letnie przetwory