Szkodniki fasoli szparagowej - jak sobie z nimi radzić? Najlepsze ekologiczne metody

Szkodniki fasoli szparagowej - jak sobie z nimi radzić? Nad tą odpowiedzią głowi się wiele osób. Tym bardziej że szkodników atakujących tę roślinę jest wiele. Przedstawiamy więc najlepsze ekologiczne metody walki z tymi owadami.

Fasolka szparagowa to pyszne warzywo z rodziny strączkowatych. Wyróżniamy dwie odmiany: żółtą - bogatą w potas i fosfor oraz zieloną - bogatą w kwas foliowy i prowitaminę A. Co więcej, fasolka ta ma bardzo niską kaloryczność, więc można ją jeść bez żadnych obaw!

Zobacz wideo Fasolka szparagowa - pyszna, zdrowa, ale... bywa trująca!

Szkodniki fasoli szparagowej. Uważaj na te owady

Fasolę szparagową najczęściej atakują mszyca bobowa, przędziorek chmielowiec i strąkowiec fasolowy.  

Mszyce bobowe to niewielkie owady, które mają czarne ciało, z zielonym lub brązowym odcieniem. Zimują na trzmielinie, kalinie i jaśminowcu, a latem atakują swoich żywicieli - fasolkę, szczaw, buraki, rabarbar itd. Co ciekawe, w ciągu lata może wystąpić aż 10 pokoleń tego szkodnika. Przenoszą takie choroby jak żółta mozaika fasoli oraz zwykła mozaika fasoli, które są wywoływane przez wirusy.

Przędziorek Chmielowiec to kolejny szkodnik fasolki szparagowej. Te małe pajęczaki sprawiają, że liście rośliny żółkną i więdną. Aby uniknąć ich ataku, nie powinno się uprawiać fasoli po sobie ani po innych roślinach bobowatych, szpinaku czy warzywach korzeniowych. Jako przedplon doskonale sprawdzą się m.in. cebula, pomidor, czy sałata.

Więcej przydatnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Strąkowiec fasolowy, choć jest niewielkim chrząszczem, to jest największym szkodnikiem fasoli. Jego działalność polega na niszczeniu nasion fasoli poprzez wgryzanie się w ich wnętrze. Należy więc dokładnie je selekcjonować przed posadzeniem.

 Szkodniki fasoli szparagowej - jak sobie z nimi radzić? Ekologiczne sposoby

W walce ze szkodnikami fasoli szparagowej ważny jest dobór odpowiedniego płodozmianu oraz roślin, które będą posadzone blisko plantacji warzyw oraz wybór odpowiednich, sprawdzonych nasion. Istotną rolę odgrywa również regularne zwalczanie chwastów i utrzymywanie odpowiedniej wilgotności podłoża oraz powietrza, co dodatkowo zapewni ochronę przed chorobami grzybowymi.

Powinniśmy również regularnie odkażać sprzęt, by pozbyć się jaj szkodników i zarodników grzybów. Co więcej, jeśli zauważymy w naszym ogrodzie coś niepokojącego, powinniśmy jak najszybciej usunąć zaatakowane przez szkodniki rośliny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA