Pomidory w zalewie - przepis na pikle w nowej odsłonie. Żeby smakowały, wybierz odpowiedni ocet

Pomidory w zalewie to kolejna propozycja na zaskakujące przetwory na zimę. Przepis, jak to z piklami bywa, jest bardzo prosty, ale żeby zachować smak pomidorów i nie zdominować ich zalewą, należy użyć łagodniejszego octu. Ten o kwasowości 6 proc. będzie idealny. Tylko co, jeśli nie znajdziemy go w sklepie? W przepisie wszystko wyjaśnimy.
Zobacz wideo

Pomidory w zalewie to zupełnie nowa odsłona pikli, które sprawdzą się zarówno jako dodatek do sztuki mięsa (na przykład do grilla lub steków), lub składnik sałatek czy też jako składnik tzw. zimnej płyty podczas spotkań w większym gronie. Przepis na pomidory w zalewie jest bardzo prosty, ale żeby wyszły smaczne. Należy zrezygnować z popularnego w przepisach na przetwory octu spirytusowego o kwasowości 10 procent na rzecz łagodniejszego, sześcioprocentowego octu. Tylko jak sobie poradzić, kiedy w sklepach znajdujemy jedynie ocet dziesięcioprocentowy?  Wystarczy go rozcieńczyć. 

Jak zrobić ocet sześcioprocentowy?

Wystarczy, że do 150 ml octu o kwasowości 10 procent dodasz 100 ml wody. Wówczas otrzymasz 250 ml roztworu o kwasowości 6 procent

Jeśli już wiesz, jakiego octu użyć, zadbaj o odpowiednie pomidory. Najlepiej wybierać dojrzałe, ale niezbyt duże. Mogą to być pomidorki cherry lub koktajlowe.

Pomidory w zalewie - przepis na wyjątkowe pikle

Składniki:

  • 1 kg niewielkich pomidorów
  • kilka ząbków czosnku (po 3-4 do każdego ze słoików)
  • liście laurowe (po 2 do każdego słoika)
  • ziele angielskie (po 2 do każdego słoika)
  • kilka ziaren pieprzu (po 2-3 do słoika)

Zalewa:

  • 3 szklanki wody
  • 3 szklanki cukru
  • 1 szklanka octu 6 proc.
  • 3 łyżeczki soli

Pomidory w zalewie - sposób wykonania:

  1. Na samym początku przygotuj słoiki. Zarówno słoiki jak i zakrętki powinny być wyparzone.
  2. Na dno każdego słoika połóż odpowiednią ilość przypraw oraz opłukane pomidory. Zwróć uwagę, by pomidory nie były pęknięte ani uszkodzone. Nie ściskaj ich też zbyt mocno, by się nie zgniotły.
  3. Do dużego garnka wlej wodę, dodaj ocet, cukier oraz sól i zagotuj. Następnie gorącą zalewą zalej słoiki z pomidorami i szczelnie zakręć.
  4. W dużym garnku ułóż słoiki i zalej je wodą do poziomu ok. 2/3. Zagotuj na wolnym ogniu i pasteryzuj przez 10 minut. Następnie pozostaw do całkowitego ostygnięcia.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA