Nie możesz się pozbyć muszek owocówek? Dzięki tej metodzie uporczywe owady znikną raz na zawsze

Muszki owocówki potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, zwłaszcza latem. Plaga owadów nie tylko jest irytująca, ale także sprawia wiele zachodu. Aby w ekologiczny sposób się ich pozbyć, wystarczy zastosować jedną ze sprawdzonych metod. W zapobieganiu pomoże też zmiana nawyków w kuchni.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Owady niejednokrotnie uprzykrzają nam życie - komary, muchy, osy czy mrówki latem są szczególnie częstymi gośćmi naszych domowych wnętrz. W kuchni najczęstszą zmorą są muszki owocówki, które, choć żyją krótko, potrafią narobić wiele szkód. Aby zapobiec temu nawracającemu problemowi, wystarczy zastosować kilka metod i zmienić kuchenne nawyki. 

Muszki owocówki - jak zwalczyć nawracający problem? 

Muszki owocówki to owady mikroskopijnych rozmiarów, których żywotność jest bardzo krótka - zaledwie dziesięć dni. W tym czasie bardzo szybko się rozmnażają, co skutkuje nawracającym problemem. Ulubionym miejscem życia tych uporczywych owadów jest kuchnia, spiżarnia i miejsca, gdzie znajduje się żywność oraz jej resztki. 

Chociaż z pozoru mogą wydawać się niewinne, muszki owocówki mogą nie tylko gryźć, ale także przyczynić się do szybszej fermentacji jedzenia, gnicia np. owoców czy warzyw. Z kolei umiłowanie do osiedlania się w pobliżu koszy na śmieci może spowodować roznoszenie przez muszki bakterii i grzybów.

Aby pozbyć się irytującego problemu i wysiedlić muszki z naszej kuchni wystarczy zastosować kilka prostych metod. Chemiczne środki okażą się zbędne. Proste zasadzki i wabiki sprawdzą się idealnie - owoce, słodkie przetwory czy niektóre produkty okażą się kluczowe. 

Zobacz wideo Muszki owocówki - skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Domowe metody na muszki owocówki 

Muszki owocówki szczególnie uwielbiają świeże warzywa i owoce - pomidory, arbuz, cukinia, ogórki jabłka, truskawki czy brzoskwinie. Skutecznym wabikiem okażą się także wszelakie przetwory, soki czy słodkie napoje takie jak np. lemoniady. Warto wspomnieć, że muszki owocówki lubują się także w alkoholu dlatego drinki, nalewki czy piwa także będą ich łatwym celem.  

W zwalczeniu muszek, pomocna okaże się banalna zasada chowania żywności oraz kupowania wystarczającej ilości (unikajmy zbędnych zapasów) - dzięki temu zminimalizujemy także marnowanie jedzenia. Pozostawienie produktów na blacie wręcz w 100 proc. skutkować będzie inwazją owadów. Segregacja i częste wynoszenie śmieci także okażą się ważną częścią w zwalczeniu owocówek. Pozostawienie brudnych naczyń, resztek jedzenia czy brudnych blatów także skutkuje plagą owadów - częste sprzątanie i utrzymywanie porządku w kuchni jest zatem kluczowe. 

Skuteczny sposób na muszki owocówki to mikstura z octu jabłkowego  i płynu do mycia naczyń. Oba składniki wlewa się do słoika lub szklanki i zostawia na parapecie, lub blacie kuchennym. Zaledwie po kilku godzinach owady skuszone zapachem mikstury, utopią się w niej. Świece zapachowe mogą także pomóc w problemie, a także nadać wnętrzu charakteru i stworzyć wyjątkowy klimat. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.