Jak zrobić zakwas na chleb? Jeśli umiesz robić herbatę, na pewno sobie poradzisz. To tylko dwa składniki

Miłośnicy pieczywa zgodnie przyznają, że nie ma nic lepszego niż domowy, ciepły chleb na zakwasie. I chociaż piekarnie oferują różnego rodzaju chleby, najlepsze wychodzą upieczone samodzielnie. Jednak, żeby zabrać się za pieczenie chleba we własnej kuchni, trzeba mieć zakwas. Dziś podpowiemy ci, jak go zrobić.
Zobacz wideo

Jak zrobić zakwas na chleb? To chyba jedna z najprostszych receptur, niestety jest dość czasochłonna. Jednak raz przygotowany zakwas możesz mieć nawet kilka lat - wystarczy go tylko regularnie dokarmiać. O czym należy pamiętać? Oczywiście o proporcjach - ile mąki, tyle wody. No i nie zapomnij mieszać - pod żadnym pozorem nie używaj do tego metalowej łyżki.

Zakwas na chleb - przepis dla każdego fana domowego pieczywa

Składniki:

  • 200 g mąki żytniej typu 2000
  • 200 ml letniej wody

Dodatkowo:

  • Czysty, wyparzony słoik o pojemności min. 1 litra
  • drewniana łyżka lub szpatułka
  • waga kuchenna

Domowy zakwas na chleb - sposób wykonania:

Wykonanie zakwasy na chleb powinno odbywać się w ściśle określonych ramach czasowych, najlepiej przez 4-5 dni. Ja zwykle wybieram sobie godzinę 8 rano i 20 wieczorem - tak najłatwiej jest mi "doglądać zakwasu". Oto instrukcja i sposób wykonania:

  1. Pierwszego dnia wieczorem nastaw swój zakwas. Do czystego i suchego słoika wsyp mąkę żytnią i wlej letnią wodę. Drewnianą łyżką dokładnie wymieszaj i odstaw słoik w ciepłe miejsce. Słoika nie zakręcaj - połóż na nim lnianą ściereczkę.
  2. Następnego dnia powinny pojawić się już pierwsze pęcherzyki powietrza. Wieczorem musisz zakwas "dokarmić". Dodaj 60 g mąki żytniej oraz 60 ml wody. Zamieszaj i ponownie odstaw w ciepłe miejsce.
  3. Trzeciego dnia rano zamieszaj zakwas - już powinno być dużo pęcherzyków powietrza. Wieczorem dokarm zakwas w ten sam sposób, co dzień wcześniej. Wymieszaj i odstaw.
  4. Następnego dnia rano ponownie zamieszaj zakwas (powinien być już wyczuwalny charakterystyczny zapach). Wieczorem - dokram zakwas i odstaw na noc w ciepłe miejsce.
  5. Piątego dnia zakwas powinien być już gotowy, a ty możesz przystąpić do pieczenia chleba. Jeśli nie wykorzystasz całego zakwasu, dokarmiaj go co 3-4 dni. Wówczas będzie ci służył bardzo długo.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl,kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.