Rozkrusz w blenderze i wrzuć do pralki lub wsyp do doniczki. Skorupek od jajek już nigdy nie wyrzucisz do kosza

Kiedy robimy jajecznicę lub ciasto, skorupki jajek najczęściej wyrzucamy do kosza. Robimy tak prawdopodobnie dlatego, że nie znamy ich magicznych właściwości. Wysuszone i rozdrobnione skorupki mają kilka zastosowań, które pomogą w prowadzeniu domu - wyczyszczą garnek, wybielą skarpetki, ale nie tylko.
Zobacz wideo

Moja ciocia miała pewien zwyczaj, którego jako mała dziewczynka nie mogłam pojąć. Skorupki od jajek najpierw suszyła, potem wkładała do dużego słoika i trzymała na parapecie. "Trochę dziwna ta ozdoba.." - myślałam, ale teraz wiem, że miało to sens. Skorupki jajek mają bowiem kilka zastosowań, o których mało kto wie i czas to zmienić. Jak zatem wykorzystać jajeczny odpad i ułatwić sobie życie? Oto kilka ciekawych patentów.

1. Naturalny nawóz

Wysuszone i mocno rozdrobnione skorupki jajek świetnie sprawdzą się w roli naturalnego nawozu do roślin. Zawierają dużo składników odżywczych i minerałów, takich jak cynk, potas czy wapń, dlatego świetnie odżywią nasze rośliny doniczkowe i ogrodowe. Później wystarczy tylko podlać rośliny i obserwować, jak pięknie rosną.

2. Sposób na brudne garnki

Drobno zblendowane skorupki świetnie wyczyszczą także zabrudzone garnki. Wystarczy włożyć je do naczynia, które chcemy umyć, dodać płyn do naczyń lub inny detergent i wyszorować. Ostre drobinki świetnie poradzą sobie z nawet zaschniętymi plamami. Jeśli z kolei chcesz poradzić sobie z przypaleniami, najpierw nałóż na dno garnka papkę z wody, sody i skorupek, następnie zalej ją octem. Przypalenie zniknie w okamgnieniu.

3. Naturalny wybielacz

Nie każdy wie, że przez dużą zawartość wapnia, skorupki jajek mają właściwości wybielające. Jeśli chcesz dodatkowo wybielić swoje skarpetki czy koszulki, włóż do pralki płócienny woreczek ze skorupkami w środku. Efekt na pewno cię zadowoli.

4. Pogromca ślimaków ogrodowych

Wprawdzie sezon na ślimaki się skończył, warto znać trik ze skorupkami, który pozwoli skutecznie pozbyć się obślizgłych gości z naszych ogródków. Wystarczy, że w pobliżu roślin i rabat rozsypiesz pokruszone skorupki. To dla ślimaków będzie bariera nie do przeskoczenia (lub raczej przepełznięcia).

5. Odkamieniacz czajnika i kabiny prysznicowej

Ze startych na pył skorupek, sody i octu przygotujesz także naturalny środek do zwalczania kamienia w łazience i czajniku. Taką papkę nałóż na miejscu zabrudzonym przez kamień, następnie wyczyść wszystko ściereczką i spłucz letnią wodą. Efekt zobaczysz natychmiast.

Haps.pl jest dla Was i dla Was piszemy o kulinariach. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.