Zakwas buraczany - przepis, z którym przygotujesz bazę do idealnego barszczu. Łatwy w wykonaniu

Podajemy przepis na zakwas buraczany. Będzie on idealną bazą do barszczu. Warto dodać, że jest on bardzo zdrowym napojem probiotycznym i zaleca się jego codzienne spożywanie. Podajemy tradycyjny przepis.

Zakwas buraczany przydaje się przede wszystkim przy przygotowywaniu barszczu. Aby się udał, należy przestrzegać kilku ważnych reguł. Korzystając z poniższego przepisu wyjdzie wam doskonały zakwas.

Zobacz wideo Zupa dahl z soczewicy z dynią

Przepis na zakwas buraczany

Składniki:

  • kilogram buraków,
  • kilka ząbków czosnku,
  • dwa liście laurowe,
  • kilka ziaren ziela angielskiego,
  • litr przegotowanej, ostudzonej wody,
  • łyżka soli kamiennej,
  • łyżka soku z kapusty kiszonej albo ogórków kiszonych.

Przygotowanie:

  1. Umyj i obierz buraki. Pokrój je w dość grube plastry. Układaj je ciasno w naczyniu - szklanym, kamiennym lub ceramicznym. Przed włożeniem buraków, sparz naczynie. Można użyć zwykłych słoików.
  2. Obierz czosnek i przekrój ząbki wzdłuż na połówki. 
  3. Dodaj do słoika z burakami czosnek, liście laurowe i ziele angielskie.
  4. Wymieszaj wodę z solą i sokiem z ogórków aż do rozpuszczenia się soli. Zalej zalewą buraki w słoiku. Powinna przykrywać je woda.
  5. Buraki okryj gazą i przymocuj ją do naczynia. Pozostaw w ciepłym miejscu na kilka dni. Najlepszą metodą będzie codzienne zaglądanie do naczynia - pianę tworzącą się na powierzchni należy za każdym razem zbierać czystą łyżką i przemieszać całość. 
  6. Gotowy zakwas przybiera ciemną barwę. Należy go wtedy przecedzić przez sitko do czystego słoika i dobrze zakręcić. Zakwas można przechowywać w lodówce do kilku tygodni. 

Co zamiast soku z kiszonej kapusty? Można dodać zakwas żytni

Alternatywą dla soku z ogórków i kiszonej kapusty będzie zakwas żytni. Chodzi tu o dodanie aktywnych bakterii kwasu mlekowego. Warto pamiętać, że zakwas można pasteryzować - tak przygotowany można przechowywać nawet kilka miesięcy.

Więcej pysznych przepisów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA