Zakwas buraczany - przepis, z którym przygotujesz bazę do idealnego barszczu. Łatwy w wykonaniu

Podajemy przepis na zakwas buraczany. Będzie on idealną bazą do barszczu. Warto dodać, że jest on bardzo zdrowym napojem probiotycznym i zaleca się jego codzienne spożywanie. Podajemy tradycyjny przepis.

Zakwas buraczany przydaje się przede wszystkim przy przygotowywaniu barszczu. Aby się udał, należy przestrzegać kilku ważnych reguł. Korzystając z poniższego przepisu wyjdzie wam doskonały zakwas.

Zobacz wideo Zupa dahl z soczewicy z dynią

Przepis na zakwas buraczany

Składniki:

 • kilogram buraków,
 • kilka ząbków czosnku,
 • dwa liście laurowe,
 • kilka ziaren ziela angielskiego,
 • litr przegotowanej, ostudzonej wody,
 • łyżka soli kamiennej,
 • łyżka soku z kapusty kiszonej albo ogórków kiszonych.

Przygotowanie:

 1. Umyj i obierz buraki. Pokrój je w dość grube plastry. Układaj je ciasno w naczyniu - szklanym, kamiennym lub ceramicznym. Przed włożeniem buraków, sparz naczynie. Można użyć zwykłych słoików.
 2. Obierz czosnek i przekrój ząbki wzdłuż na połówki. 
 3. Dodaj do słoika z burakami czosnek, liście laurowe i ziele angielskie.
 4. Wymieszaj wodę z solą i sokiem z ogórków aż do rozpuszczenia się soli. Zalej zalewą buraki w słoiku. Powinna przykrywać je woda.
 5. Buraki okryj gazą i przymocuj ją do naczynia. Pozostaw w ciepłym miejscu na kilka dni. Najlepszą metodą będzie codzienne zaglądanie do naczynia - pianę tworzącą się na powierzchni należy za każdym razem zbierać czystą łyżką i przemieszać całość. 
 6. Gotowy zakwas przybiera ciemną barwę. Należy go wtedy przecedzić przez sitko do czystego słoika i dobrze zakręcić. Zakwas można przechowywać w lodówce do kilku tygodni. 

Co zamiast soku z kiszonej kapusty? Można dodać zakwas żytni

Alternatywą dla soku z ogórków i kiszonej kapusty będzie zakwas żytni. Chodzi tu o dodanie aktywnych bakterii kwasu mlekowego. Warto pamiętać, że zakwas można pasteryzować - tak przygotowany można przechowywać nawet kilka miesięcy.

Więcej pysznych przepisów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: