Kaczka pieczona z jabłkami. Jak ją przygotować, żeby nie była sucha?

Kaczka to jedna z tych potraw, które części z nas kojarzą się z czasami dzieciństwa, kiedy jechało się na wieś do ukochanej babci, a ta przygotowywała najlepsze potrawy, jakie w życiu jadliśmy. Fakt! Wspaniałe są dania kuchni światowej, ale kaczka pieczona babci jest trudna do pokonania. Jak ją przyrządzić, żeby była soczysta i miękka?

Kaczka pieczona z jabłkiem. Przepis, który warto znać

Kaczka, choć powszechnie dostępna w naszym kraju, nie cieszy się takim zainteresowaniem jak np. kurczak. A szkoda, bo mięso kaczki jest delikatne, zawiera niewielką ilość tłuszczu i warto, aby od czasu do czasu pojawiało się w naszym menu. Oto sprawdzony przepis na idealną kaczkę.

Składniki: średniej wielkości kaczka o wadze około 1,5 kg, 5-6 zielonych, kwaśnych jabłek, 2 łyżeczki mielonego kminu, łyżka majeranku, odrobina świeżo wyciśniętego soku z cytryny, 2 łyżki oliwy, 1/3 szklanki bulionu, sól, pieprz, masło (do posmarowania formy)

Przygotowanie:

  1. Kaczkę wyczyść i opłucz pod bieżącą wodą, a następnie osusz ręcznikiem papierowym. 
  2. Natrzyj kaczkę mieszanką sporządzoną z połowy przygotowanego majeranku, kminem, pieprzem oraz solą i skrop sokiem z cytryny. Tak przygotowaną kaczkę włóż do lodówki na około 2 godziny, aby mogła nabrać aromatu przypraw.
  3. Obierz jabłka ze skóry, pokrój na cząstki i pozbądź się gniazd nasiennych. Jabłka wymieszaj z pozostałą resztą majeranku i włóż do środka kaczki. Kaczkę zepnij wykałaczkami, aby utrzymać zawartość w środku.
  4. Rozgrzej piekarnik na 170°C (termoobieg).
  5. Posmaruj brytfankę masłem i ułóż w niej kaczkę. Gotową włóż do piekarnika. Podlewaj kaczkę bulionem co kilkanaście minut.
  6. Po upływie około 20 minut ponacinaj piersi kaczki, przy okazji podlej bulionem oraz tłuszczem wypływającym z kaczki. Po kolejnych 20 minutach przewróć kaczkę na drugą stronę i ponacinaj skórę od spodu. Dalej podlewaj ją bulionem i własnym tłuszczem. Na ostatnie 20 minut, kiedy kaczka będzie już przyrumieniona, piecz ją pod przykryciem.
  7. Na koniec pozostaw kaczkę jeszcze na 15 minut w wyłączonym piekarniku, a następnie pokrój na porcje i podawaj z sosem oraz upieczonymi jabłkami.
Zobacz wideo Kaczka w sosie śliwkowo-kawowym [PRZEPIS]

Kaczka pieczona w rękawie. Dlaczego warto z tego skorzystać?

Kaczka pieczona w rękawie jest łatwiejsza do przewracania w trakcie pieczenia, a także lepiej piecze się we własnym sosie. Wyżej przedstawiony przepis na kaczkę również można przygotować w rękawie do pieczenia zamiast w brytfance. Wówczas musisz tylko doglądać, jak się rumieni i przewrócić ją na drugą stronę. Ponadto, na ostatnie 30 minut pieczenia przetnij rękaw i zmniejsz temperaturę ponownie do 170°C. Po upieczeniu również pozostaw ją na około 15  minut w wyłączonym piekarniku.

Kaczka pieczona: przepis babci prawie jak u Magdy Gessler

Kaczka pieczona z przepisu babci to pomysł na świąteczny obiad czy spotkania rodzinne. Z pewnością przypomni dawne czasy, a już bez wątpienia nasyci wygłodniałe brzuchy. Wiele osób podąża obecnie za recepturami znanych kucharzy czy restauratorów. Dlatego też powodzeniem cieszy się kaczka pieczona Magdy Gessler. Niemniej jednak warto także wracać do receptur, które znajdują się w naszych rodzinach i są dostępne jeśli tylko trochę się postaramy. 

Kaczka pieczona przepis babci

Składniki: 1 średniej wielkości kaczka (ok. 1,5 kg), mielone ziele angielskie, łyżeczka majeranku, kilka gałązek świeżego rozmarynu, sól i pieprz, sok z połówki cytryny, kilka jabłek (w zależności od wielkości kaczki i samych jabłek), olej

Przygotowanie: 

  1. Rozpocznij od przygotowania mieszanki do natarcia kaczki. Połącz ziele angielskie z majerankiem i pieprzem. Natrzyj tym umytą i osuszoną kaczkę i pozostaw w lodówce na kilka godzin.
  2. Jabłka umyj, obierz i usuń gniazda nasienne. Pokrój w kostki lub ósemki.
  3. Skrop sokiem z cytryny połowę owoców, a następnie dodaj kilka gałązek świeżego rozmarynu, aby były bardziej aromatyczne. Wszystko to włóż do środka kaczki, a otwór dokładnie zwiąż.
  4. Ułóż kaczkę w natłuszczonej olejem brytfannie. Po bokach ułóż pozostałe jabłka. Podlej delikatnie wodą.
  5. Wstaw mięso do piekarnika nagrzanego do 220°C (grzanie góra-dół). Piecz przez około 30 minut, co jakiś czas podlewając kaczkę wypływającym tłuszczem. Po tym czasie zmniejsz temperaturę do 170°C i przykryj kaczkę. Piecz w taki sposób jeszcze około dwóch godzin. W trakcie warto odwrócić mięso na drugą stronę.

Kaczka pieczona w piekarniku. Temperatura ma znaczenie

Kaczka pieczona w piekarniku jest pyszna pod warunkiem tego, że jest właściwie przyrządzona. Zbyt długo trzymana w piecu, bez przykrycia może szybko ulec przesuszeniu, co sprawi, że będzie gumowa i wręcz niejadalna. Dlatego przygotowując się do przygotowania kaczki pieczonej warto zwrócić uwagę na wytyczne odnośnie temperatury w jakiej ma być pieczona i przestrzegać wszelkich wskazówek dotyczących samego procesu pieczenia, m.in. częstego podlewania kaczki tłuszczem. 

Kaczka pieczona. Wybierz soczyste jabłka, ale nie tylko

Kaczka pieczona zwykle kojarzona jest nieodłącznie z jabłkami. Nafaszerowana tymi owocami, staje się niesamowicie aromatyczna po upieczeniu. Same jabłka upieczone w towarzystwie ziół takich jak majeranek czy rozmaryn również zyskują nowy smak. Niemniej jednak warto wiedzieć, że z kaczką można komponować także inne dodatki, np. żurawinę czy gruszki. Wszystko zależy od naszej własnej pomysłowości. 

Zobacz też: Pierś z kaczki - przepis idealny na romantyczną kolację. Jak przyrządzić mięso, aby było soczyste i smaczne?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.