Jak powszechnie wiadomo, gąbki do mycia naczyń są siedliskiem bakterii. Warto więc oznaczać je w odpowiedni sposób, by nie doszło do pomyłki oraz odpowiednio często wymieniać. W jaki sposób to robić? Podpowiadamy.
W mediach społecznościowych coraz większą popularność zyskuje patent na obcinanie rogów gąbek do zmywania naczyń. Wiele osób zastanawia się, po co w ogóle to robić? Okazuje się, że to naprawdę świetny trik.
Gąbki do zmywania naczyń kupujemy najczęściej w jednym kolorze, a różnych gąbek używamy do wykonywania innych czynności - zmywania, ale też czyszczenia butów czy mycia łazienki. Warto więc przechowywać jedną gąbkę na stałe w pobliżu zlewu, a pozostałe na przykład w łazience. Należy jednak pamiętać, by je odpowiednio oznaczyć. W tym przypadku warto uciąć róg, by wiedzieć, do czego dana gąbka nam służy. Dzięki temu nie dojdzie do pomyłki, a my nie narazimy się na niechciane bakterie.
Naukowcy z Uniwersytetu w Furtwangen przeprowadzili badania mikroskopowe, w których dokładnie zbadali aż 14 gąbek do zmywania. Były używane przez mieszkańców miasteczka Villingen-Schwenningen. Badania DNA i RNA pokazała, że na centymetrze sześciennym gąbki znajduje się ponad 50 miliardów bakterii. Co ciekawe pochodzą od 362 różnych gatunków. To wręcz szokujące.
Warto więc jak najczęściej wymieniać gąbkę do zmywania naczyń. Optymalny czas użytkowania wynosi od pięciu do siedmiu dni. Należy pamiętać, że nie warto korzystać z domowych sposobów na odkażanie gąbek, które krążą w Internecie. Żadne z nich nie są w 100 proc. skuteczne. Najlepiej wymienić gąbkę na nową.