Jak naostrzyć nóż bez ostrzałki? Przyda się przedmiot, który na pewno masz obok siebie

Nie ma chyba nic bardziej irytującego w kuchni niż tępy nóż. Niestety, czasem nie mamy możliwości naostrzyć noży ostrzałką i na samą myśl o udręce przy krojeniu czy siekaniu, odechciewa nam się gotowania. Na szczęście znamy sposób na naostrzenie noża bez ostrzałki. Przyda się najzwyklejszy kubek.

Więcej przydatnych trików kuchennych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Jeśli masz w planach sałatkę jarzynową lub gulasz - bez noża się nie obejdzie. Siekanie i krojenie to podstawowe czynności podczas przygotowywania posiłków i jeśli nie mamy do tego odpowiednich narzędzi, cała przyjemność z gotowania pryska. 

Ostrzałka jest bardzo przydatnym urządzeniem, ale nie w każdym domu jest. Jak zatem naostrzyć nóż, kiedy akurat nie ma jej pod ręką? Ocieranie noża o nóż to nie jest dobry pomysł i chociaż wiele osób tak robi, najczęściej kończy się to wystrzępieniem ostrza. Mamy na to dużo prostszy sposób, a potrzebny ci będzie najzwyklejszy, ceramiczny kubek.

Jak naostrzyć nóż za pomocą kubka?

Ten trik jest banalny. Wystarczy, że masz kubek, którego dno jest ceramiczne, pozbawione farby lub glazury. Kubek trzeba odwrócić do góry dnem i pod kątem 30 stopni pocierać ostrzem stępionego noża. Należy wykonywać ruchy w jedną stronę (od góry do dołu) i trzeć całą powierzchnią ostrza. Nóż naostrzony w ten sposób nie wyprowadzi cię z równowagi podczas siekania i krojenia. 

Jak naostrzyć nóż bez ostrzałki?Jak naostrzyć nóż bez ostrzałki? Fot. Redakcja

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.