-
Haps
-
Jak przygotować
- Zakwas na żurek - przepis, który musisz poznać przed Wielkanocą. Żeby nabrał mocy, wybierz odpowiednią mąkę
Zakwas na żurek - przepis, który musisz poznać przed Wielkanocą. Żeby nabrał mocy, wybierz odpowiednią mąkę
Za sobą mamy już tłusty czwartek, a co się z tym wiąże, za chwilę trzeba będzie zacząć myśleć o przygotowaniach do Wielkanocy. Nikt chyba nie wyobraża sobie Wielkanocy bez aromatycznego, kwaśnego żurku. Przepis opiera się na zakwasie, a my dziś podpowiemy, jak zrobić zakwas na żur, który doda potrawie mocy i charakteru. Klucz to właściwa mąka i kilka dodatków.
Więcej przepisów na dania świąteczne znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl
Najważniejsze święta religijne obchodzone przez katolików nieodłącznie wiążą się z charakterystycznymi potrawami. Dla Wigilii jest to barszcz czerwony, dla Wielkanocy - żurek. Obie te potrawy łączy zakwas. Jednak oba zupełnie się od siebie różnią. Dziś podpowiemy, jak zrobić prawdziwy, staropolski, kwaśny zakwas na żur, od którego aż twarz wykręca. Jaki jest jego sekret? Oczywiście mąką - na żurek obowiązkowo żytnia o wysokim typie. Typ 2000 sprawdzi się idealnie. Oprócz tego jeszcze czosnek i przeprawy - twój żur będzie wyśmienity.
Zakwas na żurek - staropolski przepis, który aż "wykręci twarz"
Składniki:
- 3 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody, najlepiej letniej
- 1 szklanka mąki żytniej typ 2000
- 4 średnie ząbki czosnku
- 5 kulek ziela angielskiego
- 4 liście laurowe
- 1 łyżka pieprzu ziarnistego
Sposób wykonania:
- Przygotuj czysty, najlepiej wyparzony słój. Przesiej do niego mąkę, dodaj wszystkie przyprawy. Czosnek możesz wcześniej zgnieść nożem. Możesz także wrzucić ząbki w łupinach - twój zakwas będzie miał więcej aromatu.
- Do słoika wlej letnią wodę i za pomocą drewnianej łyżki całość dokładnie wymieszaj. Słój przykryj czystą ściereczką lub gazą. Odstaw w ciepłe miejsce, np. na blat kuchenny.
- Zakwas powinien dojrzewać przez ok. tydzień. W tym czasie codziennie o tej samej porze mieszaj go drewnianą łyżką (zakwas nie lubi się z metalem). Po tygodniu sprawdź, czy poziom kwaśności ci odpowiada. Jeśli nie, pozostaw zakwas jeszcze na 2-3 dni.
- Gotowy zakwas wymieszaj i przelej do szklanych butelek. Szczelnie i zakręć i przechowuj w lodówce nawet przez kilka tygodni.