Czyszczenie piekarnika nigdy nie było tak proste. Te produkty zdziałają cuda

Piekarnik pokrywa tłusta warstwa, przypalenia i resztki jedzenia? Mamy na to prosty patent z wykorzystaniem tanich produktów kuchennych. Zapomnij więc o szorowaniu i stosowaniu szkodliwej chemii. Wystarczy odpowiednia temperatura, kilka składników i miska z wodą.

Więcej sprawdzonych metod znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Czyszczenie piekarnika to zmora, z którą co jakiś czas należy się uporać. Ściany i dno urządzenia często pokrywa warstwa tłuszczu, resztek jedzenia, przypaleń, smug i masa innych zanieczyszczeń trudnych do usunięcia. Z pomocą przychodzą tanie produkty, które niemal każdy znajdzie w kuchennej szufladzie czy szafce. 

Łatwe metody na doczyszczenie brudnego piekarnika

Domowe porządki często zajmują najwięcej czasu, gdy docieramy do kuchni - to prawdziwy raj zakamarków, zabrudzeń, tłustych plam, okruszków i resztek żywności. Piekarnik to idealny przykład i spore wyzwanie, którego co jakiś czas należy się podjąć. Prosty trik wystarczy, by uporać się z czyszczeniem tego urządzenia. 

Tłuste plamy, zacieki, przypalenia i resztki to prawdziwe wyzwanie nawet dla perfekcyjnej pani domu. Warto zatem sięgnąć po jedną z banalnie prostych metod. Pierwsza z nich to działanie parą - wystarczy nagrzać piekarnik do 170 stopni i umieścić w nim dużą, szklaną miskę z wodą. Po kilkunastu minutach, gdy wnętrze się nagrzeje, a para wypełni jego środek, wyłączamy sprzęt i uchylamy drzwiczki. Gdy ostygnie, przechodzimy do właściwego czyszczenia. W tej roli świetnie sprawdzi się pasta z sody i odrobiny wody lub roztwór z octu. Wówczas wystarczy delikatne pocieranie gąbeczką, przepłukanie czystą wodą i gotowe!

Zobacz wideo Dwa domowe myki na czyszczenie piekarnika. Sprawdź, jakie to proste

Czyszczenie piekarnika domowymi metodami 

Inną metodą na uporczywe zanieczyszczenia jest wykorzystanie folii aluminiowej! Produkt daje się swobodnie formować, dzięki czemu możemy stworzyć myjko-ściereczkę, zdolną trafić w każde zagłębienie. Wystarczy urwać kawałek foli, zagnieść ją w pożądany kształt i delikatnie szorować brudne zakamarki. Ten trik nie rysuje powierzchni i daje świetne efekt!

Ciekawą alternatywą jest także rozsypanie soli we wnętrzu piekarnika i włączenie go na 100 st. C. Sól powinna zbrązowieć - po wyłączeniu urządzenia trzeba chwilę poczekać, aż wystygnie i dopiero wtedy wytrzeć jego wnętrze. Dodatkowym plusem jest fakt, że przyprawa pochłonie nieprzyjemne zapachy!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.