Jak zrobić białą kiełbasę w domu, żeby tryskała sokiem i aromatem? Zapamiętaj trzy wskazówki, jedna dotyczy czosnku

Biała kiełbasa to nieodłączny element wielkanocnego stołu. Gotujemy na niej żurek, zapiekamy z cebulą w piekarniku i pałaszujemy z chrzanem i pajdą chleba. Mamy dla ciebie świetną wiadomość - już nie musisz stać w kolejce w mięsnym po białą kiełbasę, dużo lepszą zrobisz w domu, a my podpowiemy ci jak. O czym musisz pamiętać? Mięso, wiadomo - podstawa, w tym przypadku są to trzy rodzaje wieprzowiny. Nie mniej ważne są przyprawy, w tym czosnek, z którym trzeba się konkretnie obejść.

Więcej przepisów na wielkanocne specjały znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Biała kiełbasa jest naprawdę prosta w wykonaniu i niezbędna do jej zrobienia jest oczywiście maszynka do mięsa. Dobrze, jeśli maszynka ma w zestawie specjalną końcówkę do nadziewania kiełbasek. Przyda się także ostry nóż - przyjemnie, jeśli podczas jedzenia kiełbasy możemy w niej wyczuć poszczególne kawałki mięsa. Podstawą są także przyprawy - majeranek to wręcz świętość, jeśli chodzi o białą kiełbaskę. Nie mniej ważny jest także czosnek - nie może być przeciśnięty przez praskę, tylko bardzo drobno przesiekany i roztarty z solą na papkę. Co jest jeszcze ważne? Masowanie i woda. Dzięki temu kiełbaska będzie tak soczysta, że po sparzeniu będzie aż tryskać sokiem podczas krojenia. 

Domowa biała kiełbasa - prosty przepis na swojski wyrób

Składniki:

 • 1,5 kg karkówki wieprzowej (najlepiej wybrać chudszy kawałek)
 • 1 kg łopatki wieprzowej
 • ok. 700 g podgardla
 • 60 g soli
 • 8 ząbków czosnku
 •  łyżka majeranku
 • płaska łyżka grubo mielonego pieprzu
 • ok. 400 ml zimnej, przegotowanej wody
 • jelita wieprzowe
 • łyżeczka smalcu
 • opcjonalnie: 3 g saletry potasowej

Sposób wykonania:

 1. Mięso osusz ręcznikiem papierowym. Następnie łopatkę i podgardle pokrój na mniejsze kawałki. Łopatkę zmiel w maszynce o grubych oczkach, a podgardle - o małych. Karkówkę z kolei pokrój na drobne kawałki. Mięso przełóż do miski.
 2. Czosnek bardzo drobno posiekaj. Następnie dodaj odrobinę soli i rozetrzyj całość na papkę. Dodaj do mięsa. Dodaj także majeranek, pieprz, resztę soli i saletrę. Zacznij całość wyrabiać, stopniowo dolewając zimną wodę. Masowanie kiełbasy to najważniejsza czynność podczas jej wykonywania, dlatego warto poświęcić na nią nawet kwadrans.
 3. Kiedy masa jest już dobrze wyrobiona i klejąca, owiń miskę folią spożywczą i włóż do lodówki, najlepiej na całą noc. 
 4. Kiedy mięso się chłodzi, przygotuj jelita. Wymocz je w gorącej wodzie przez ok. 1.5 godziny. Następnie posmaruj nakładę do nadziewania smalcem i nawlecz na nią wymoczone jelita. 
 5. Napełniaj jelita mięsem, związując je w pętka o długości 10-12 cm. Następnie powieś kiełbasę, by trochę wyschła, najlepiej w chłodnym i suchym miejscu. 

Tak przygotowana biała kiełbasa jest już gotowa to parzenia i pieczenia. Będzie bardzo soczysta, co na pewno da się z łatwością zauważyć, wbijając widelec w kiełbasę po wyjęciu z garnka. Białą kiełbasę możesz oczywiście zamrozić, ale musisz wiedzieć, że to uda się jedynie w przypadku kiełbasy surowej - parzoną lepiej zjeść od razu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.