Przepis na gołąbki. Kapuściane zawijasy z mięsem to klasyka, ale warto ją nieco udoskonalić

Przepis na gołąbki to klasyka polskiej kuchni. Kapuściane zawijasy są nieco pracochłonne, jednak efekt rozpieszcza wszystkie zmysły. Warto też odrobinę poeksperymentować z farszem - wersji jest wiele, ale to tradycja wygrywa smakiem.

Więcej smacznych przepisów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska kuchnia to skarbnica wyśmienitych smaków, przepisów i tradycyjnych dań. Jednym z nich są gołąbki, które kojarzą się ze swojskim, domowym obiadem. Kapuściane rarytasy można przygotować na wiele sposobow - z mięsem, jak i w wersji wegetariańskiej. 

Przepis na gołąbki, czyli tradycja na talerzu 

Gołąbki to danie, które gości w polskiej kuchni od pokoleń. Smaczne kapuściane zawijasy z soczystym farszem często goszczą w porze obiadowej, serwujemy je także z okazji świąt i rodzinnych uroczystości. Przepis wymaga poświęcenia, jednak smak wynagradza wszystkie trudy i czas spędzony w kuchni. 

Danie w tradycyjnej odsłonie bazuje na białej kapuście, mięsie mielonym, ryżu i przyprawach. Nie może zabraknąć także aromatycznego sosu - najczęściej pomidorowego lub grzybowego. Kapuściane zawijasy można jednak przygotować także z dodatkiem kaszy, warzyw i innych kolorowych dodatków. Klasyka jednak przeważa smakiem! 

Zobacz wideo Przepis na gołąbki bez zawijania

Tradycyjne gołąbki - przepis na domową klasykę

Składniki: 

  • główka białej kapusty, 
  • 700 g mielonej łopatki wieprzowej,
  • torebka ugotowanego ryżu,
  • 1,5 szklanki bulionu lub drobiowego rosołu,
  • cebula,
  • 2 łyżki bułki tartej,
  • sól, 
  • pieprz grubo mielony,
  • passata pomidorowa lub dwie łyżki przecieru pomidorowego,
  • optymalnie zioła, świeża zielenina. 

Sposób przygotowania: 

  1. Aby usprawnić gotowanie, warto wcześniej przygotować wszystkie składniki, a następnie przejść do kolejnych etapów. 
  2. Zaczynamy zatem od kapusty - warzywo pozbawiamy zewnętrznych liści. Główkę wkładamy do gotującej się, osolonej wody. W ten sposób sparzamy liście. Po kilku minutach wyciągamy kapustę, studzimy, a następnie delikatnie ściągamy liść po liściu. 
  3. Każdy liść pozbawiamy twardego nerwu. Układamy jeden na drugim. 
  4. Przechodzimy do przygotowania mięsnego farszu. W tym celu przekładamy do dużej miski zmieloną łopatkę wieprzową. Na patelni z odrobiną leju podsmażamy drobno posiekaną cebulę, a gdy się zarumieni, przekładamy do mięsa. 
  5. Do miski z mięsem i cebulą dodajemy ugotowany ryż, bułkę tartą sól, pieprz i ewentualnie ulubione przyprawy lub posiekaną natkę. Masę dokładnie wyrabiamy dłońmi - warto poświęcić kilka minut, by dobrze napowietrzyć mięso. 
  6. Porcję farszu nakładamy na liść kapusty. Boki składamy do środka i ciasno zwijamy gołąbka, podobnie jak wygląda to przy robieniu krokietów. Czynność powtarzamy do wyczerpania farszu. 
  7. Tak przygotowane gołąbki przekładamy do garnka, którego dno wyłożone jest liśćmi kapusty. Gołąbki ciasno układamy jeden przy drugim. Całość zalewamy bulionem połączonym z passatą lub przecierem i ziołami. 
  8. Gołąbki gotujemy na małej mocy palnika przez 1,5 godziny. Po tym czasie przekładamy je na talerz, polewamy sosem i gotowe!
  9. Wariant - gołąbki można nieco udoskonalić i nadać im oryginalnego smaku poprzez dodanie do farszu pikantnych przypraw, świeżych ziół czy np. odrobinę sosu piri-piri. Wówczas smak będzie znacznie inny. Gołąbki można także zapiec w piekarniku. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.