Te pierogi będą potrawą numer jeden w Wielkanoc. Farsz zasługuje na kulinarnego Oscara, ale nie żałuj chrzanu

Pierogi to nie tylko must have wigilijnego stołu - na Wielkanoc także będą idealne, ale z innym, bardziej aromatycznym farszem. Pierogi z białą kiełbasą łączą w sobie wszystko, co Polacy kochają - głęboki, mięsny smak, intensywność chrzanu i aromat majeranku. Farsz będzie bardzo soczysty, a pierogi będą nim wręcz tryskać jak gruzińskie chinkali. Oto przepis, który zrobi furorę na wielkanocnym stole.

Więcej przepisów na Wielkanoc znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

My, Polacy miłość do pierogów mamy zapisaną w genach i chociaż najbardziej kojarzą się z Bożym Narodzeniem, udowodnimy, że na Wielkanoc sprawdzą się równie dobrze, a może nawet lepiej. Dlaczego pierogi z białą kiełbasą są super? Z trzech powodów. Po pierwsze - smakują obłędnie, a farsz to coś więcej niż wypełnienie ciasta. Po drugie - robi się je łatwo i szybko - wyatrczy zagnieść ciasto i podsmażyć cebulę. No i po trzecie - na wielkanocnym stole robią niemałe wrażenie. Jak się zabrać za wielkanocne pierogi? Już podpowiadamy.

Wielkanocne pierogi z mistrzowskim farszem

Składniki na farsz:

  • ok. 1,5 kg surowej białej kiełbasy
  • 2 niewielkie białe cebule
  • 2-3 ząbki czosnku
  • starty chrzan (w zależności od upodobań)
  • sól, pieprz, majeranek (ilość zależy od tego, jak wcześniej była doprawiona biała kiełbasa)

Składniki na ciasto:

  • 500 g mąki pszennej
  • 1 szklanka gorącej wody
  • ok. 50 g roztopionego masła lub oleju roślinnego
  • pół łyżeczki drobnej soli

Sposób wykonania:

  1. Cebulę dość drobno posiekaj i zeszklij ją na odrobinie smalcu lub masła. Kiełbasę wyciśnij z osłonki i przełóż do miski. Dodaj zeszkloną cebulę, przeciśnięty czosnek oraz chrzan i przyprawy. Całość wymieszaj.
  2. Na stolnicę przesiej mąkę. Dodaj sól oraz gorącą wodę z rozpuszczonym masłem lub olejem. Energicznie zagnieć na gładkie i jednolite ciasto.
  3. Ciasto rozwałkuj  na dość cienki placek i za pomocą szklanki lub kieliszka wycinaj kółeczka. Na środek każdego z nich połóż niewielką ilość farszu i szczelnie zalep końce, by podczas gotowania farsz nie wypłynął. Możesz zlepić je w tradycyjny kształt, lub w kształt sakiewki albo łódeczki, czy uszek - wybór należy do ciebie. 
  4. W dużym garnku zagotuj wodę z solą i odrobiną oleju lub masła. Pierogi wrzucaj na wrzątek partiami. Powinny gotować się ok. 3-4 minut od czasu wypłynięcia (jeśli farszu jest więcej, zwiększ czas do 5 minut). 
  5. Takie pierogi najlepiej smakują na świeżo z okrasą z cebuli i boczku. Jeśli jednak chcesz je zamrozić - zrób to przed ugotowaniem.

Nie masz powodu, by obawiać się pierogów z surowym mięsem. Biała kiełbasa szybko przyjmuje temperaturę i uwalnia soki, które sprawiają, że farsz sam wewnątrz się gotuje. Jeśli nie będziesz nakładać dużo mięsa, a czas gotowania będzie odpowiedni do wielkości pierogów, możesz cieszyć się prawdziwym sukcesem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.