Nawożenie w duchu zero waste. Tak wykorzystasz tropikalny owoc. "Nie polecam trzymać tego w domu"

Jak wykorzystać skórkę od banana? Na pewno lepiej nie wyrzucać jej do śmieci. Jednym ze sposobów na wykorzystanie jej w całości jest przygotowanie z niej naturalnego nawozu do roślin. Taki sposób przetestowała nasza redakcyjna koleżanka.

Banany to owoce bogate w witaminy i minerały. Zawierają duże ilości potasu, magnezu, wapnia i jodu oraz witaminy C, B6, A, E i K. Te owoce dodają energii i regulują ciśnienie krwi. Aby nie zmarnować skórki od banana, lepiej nie wyrzucać jej do śmieci, ale wykorzystać do przygotowania nawozu do roślin.

Zobacz wideo Trzy przydatne życiowe myki. Zobacz, jak łatwo poprawisz swój komfort [PRIMA APRILIS]

Po zjedzeniu banana skórkę zalej wodą i poczekaj 

Jeśli zjadłeś banana, nie wyrzucaj skórki. Można z niej zrobić nawóz, dzięki któremu rośliny będą rosły jak szalone. Jak to zrobić? Skórkę, a najlepiej kilka z kilku bananów, przełóż do naczynia i zalej wodą. Skórkę można pokroić wcześniej na mniejsze części. Wodę ze skórką należy co jakiś czas zamieszać. Po kilkunastu godzinach nawóz powinien być gotowy.

Nawóz będzie działał najlepiej, kiedy skórka całkowicie zgnije

Nawóz ze skórki od banana będzie świetnie wspomagał rozwój waszych roślin. Co więcej, jest on zgodny z zasadą zero waste. Nasza redakcyjna koleżanka przetestowała taki sposób na przygotowanie nawozu. Jak twierdzi, działa on najlepiej, kiedy skórki zgniją całkowicie. Dodaje też, że lepiej nie trzymać tego w domu.

Nie polecam trzymać tego w domu

Nawóz ze skórek od bananaNawóz ze skórek od banana Fot. Redakcja

Dlaczego to działa? Skórka banana jest bogata w składniki mineralne

Nawóz na bazie skórki od banana doskonale odżywi wasze rośliny. Wszystko za sprawą składników mineralnych, jakie zawiera skórka: potasu, magnezu, fosforu oraz wapnia. Dzięki takiej dawce minerałów rośliny będą rosły jak na drożdżach. Co więcej, woda bananowa odstraszy też mszyce. Efekt podlewania takim naturalnym nawozem zobaczysz bardzo szybko. 

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.