Ślimaki wcinają twoją sałatę? Przygotuj sprytną pułapkę, a złapiesz wszystkie szkodniki z okolicy

W większości warzywnych ogródków pojawiają się one. Obślizgłe, powolne i szkodliwe dla roślin ślimaki. Na całe szczęście można się ich pozbyć bez rozsypywania trujących substancji. Wystarczy jeden napój, który wszyscy doskonale znamy.

Posadziłaś we własnym ogródku warzywa, a wraz z nadejściem wiosny nie tylko kiełkują rośliny, ale również budzą się do życia... szkodniki. W tym wszystkim powracają także ślimaki, które wielu ogrodnikom spędzają sen z powiek. Warto jednak być odpowiednio przygotowanym i zwalczyć szkodniki sprawdzonym, domowym sposobem.

Do ziemi wkop piwo. Ślimaki będą pędzić nawet z daleka

Gdy tylko w ogrodzie pojawią się ślimaki, nie trzeba traktować gleby mocnymi chemikaliami, która będzie w efekcie szkodliwa także dla nas. Na uporczywe i niszczące wszystko ślimaki doskonale nada się piwo. W ziemi należy wykopać odpowiedniej wielkości dziurę, w której zmieścimy wybrane naczynie np. miskę lub wiadro. Na dno naczynia wylewamy szklankę lub więcej piwa i zostawiamy. Ślimaki uwielbiają specyficzny zapach tego trunku i z pewnością odpuszczą nawet smakowitą sałatę, by znaleźć źródło piwnej woni.

Wiaderko z piwem można również częściowo nakryć, by utrudnić szkodnikom ucieczkę. Można wykorzystać do tego ściereczkę, gazę lub kawałek kartonu. Należy jednak pamiętać, że taka piwna pułapka jest sposobem domowym i naturalnym, przez co efekt będzie krótkotrwały a trunek trzeba regularnie wymieniać, by nie tracił silnego aromatu. To właśnie ten wabi ślimaki najmocniej.

Inne skuteczne metody

Jeśli szukasz innych sposobów na pozbycie się ślimaków z ogrodu, poza pułapką z piwa istnieje kilka innych metod. Wiele ogrodników i ogrodniczek zaleca rozsypanie soli lub drobnych kamyczków, które będą niezwykle nieprzyjemne dla delikatnego ciałka szkodników, przez co czując, że podłoże im nie sprzyja, najprawdopodobniej ominą warzywne grządki. Innym, podobnie działającym pomysłem będzie również rozsypanie ususzonych i pokruszonych skorupek jaj, które warto kolekcjonować po każdym gotowaniu.

Zobacz wideo Ślimaki z tortilli

Jednak można szkodnikom przeciwdziałać także w inny sposób. Warto sadzić rośliny, których ślimaki nie lubią. Doskonale sprawdzi się czosnek, cebula, a także gorczyca i cząber. Intensywny zapach zniechęca ślimaki do podróżowania po grządkach. Istnieją również zioła, które pełnić będą podobną rolę. Chcąc pozbyć się śliskich szkodników z ogrodu, postaw na rumianek, szałwię i krwawnik.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.