Więcej ciekawych porad znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Uprawa ziemniaków to klasyka na polach, ale i coraz częściej w przydomowych ogródkach czy na działkach. Chociaż cały proces i pielęgnacja nie są skomplikowane, to zwalczenie owadów, które atakują uprawy, potrafi przerodzić się w prawdziwy koszmar. Jak się okazuje, do zwalczenia stonki nie trzeba wiele - poniżej zdradzamy więcej szczegółów.
Stonka ziemniaczana to szkodnik, który lubuje się w uprawach ziemniaków. Owad może wydawać się ciężki do zwalczenia, jednak można pozbyć się go raz na zawsze i to tanim kosztem. Wiele osób usuwa stonkę mechanicznie, przeszukując ziemniaki i usuwając ich jaja lub larwy, które znajdują się szczególnie na dolnej części rośliny. Tego typu metoda jest jednak czasochłonna i wymaga dużego skupienia. Zamiast zatem działać w ten sposób, warto postawić na tanie pułapki.
Pułapki feromonowe to tani produkt, który można dostać w sklepach ogrodniczych. Koszt to zaledwie 10 zł, jednak efekt mówi sam za siebie. Wszystko przez zapach, który wydzielają - to przyciąga stonki, co umożliwia ich sprytne złapanie i usunięcie.
Na liście sposobów na stonkę ziemniaczaną znajdziemy także wiele naturalnych rozwiązań. Jednym z nich jest zasadzenie w ogrodzie niektórych gatunków roślin, które poprzez wydzielane zapachy i aromaty także odstraszą szkodnika od upraw. Do takich przedstawicieli należy np. mięta, bazylia, chrzan, fasola czy len.
Można zastosować także wszelakie opryski. Jednym z nich jest np. emulsja octowo-musztardowa. Wystarczy połączyć ze sobą 250 g proszku musztardowego, 100 ml octu i 100 ml terpentyny. Taki środek będzie jeszcze skuteczniej zwalczał stonkę. Zbawienna dla uprawy okaże się także gnojówka z pokrzywy - 1 kg ziela pokrzywy zalewamy 10 litrami wody i pozostawiamy na 5 dni. Przed zastosowaniem gnojówkę z pokrzywy należy rozcieńczyć z wodą w stosunku 1:10.
Stonkę zwalczy także napar z pędów jałowca. Owady wręcz nie cierpią tego zapachu, co skłania ogrodników do owej metody. Kilka pędów jałowca zalewamy 10 litrami gorącej wody i odstawiamy odstawić na 3-4 godziny. Po przecedzeniu środek jest gotowy do użycia.