Kiedy sadzić truskawki? Najbezpieczniej jest to zrobić po "zimnej Zośce", wówczas plony nie ucierpią

Najlepsze owoce to te własnej uprawy - są słodkie rumiane, pachnące wiosną i słońcem. Kiedy zatem najlepiej sadzić truskawki do gruntu? Kalendarz ogrodnika jasno mówi, który termin jest najbezpieczniejszy. Po "zimnej Zośce" i "zimnych ogrodnikach" rośliny będą bezpieczne, a plony owocne.

Więcej informacji o ogrodnictwie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Uprawa truskawek w Polsce cieszy się dużym zainteresowaniem. Słodkie, czerwone owoce chętnie sadzimy w ogródkach, na działkach, tarasach, balkonach i na wielkopowierzchniowych terenach rolnych. Każda odmiana i sposób uprawy wymagają jednak nieco innej pielęgnacji. Poniżej zdradzamy, kiedy najlepiej posadzić rośliny do gruntu oraz jaki gatunek truskawki wybrać. 

Kiedy sadzić truskawki do gruntu? Bezpieczny termin zbliża się wielkimi krokami 

Polska truskawką stoi! Jednak wiele osób zastanawia się, kiedy sadzić rośliny do gruntu i czy niskie temperatury im nie zaszkodzą. Otóż soczyste, czerwone owoce można sadzić od wiosny do jesieni, jednak dokładny termin wysadzania uzależniony jest od rodzaju sadzonek, którymi dysponujemy. Stare przysłowie zdaje się jednak mieć w tej kwestii wiele racji, a sadzenie "po zimniej Zośce" zawsze jest najbezpieczniejszym terminem. Wówczas ryzyko przymrozków jest już nikłe, przez co roślinki mogą bezpiecznie rozkwitać, by dać później plony.

Dekady bacznych obserwacji meteorologicznych i astronomicznych wykazały, iż w naszym rejonie geograficznym niemal cyklicznie, w połowie maja pojawia się nagły napływ zimnego polarnego powietrza, niosący często przymrozki. Zjawisko zwane "zimną Zośką" czy "zimnych ogrodników, wypada w tym roku w dniach 12-15 maja. Po tym okresie bezpiecznie możemy sadzić do gruntu wiele sadzonek, owoców, krzewów czy dekoracyjnych roślin. 

Zobacz wideo Galette z truskawkami

Sadzenie truskawek w sezonie 2023 r. 

Warto także podkreślić, że dzięki dostępności trzech typów sadzonek (zielone, frigo i doniczkowane), truskawki możemy sadzić właściwie w czasie całego okresu wegetacji. Za najlepszy termin do sadzenia uchodzi lato (przełom lipca i sierpnia), ale posadzenie roślin wcześniej lub później wcale nie zmniejsza naszych szans na pyszne i dorodne owoce.

Jakie zatem truskawki wybrać? Wczesną wiosną lub późną jesienią sadzimy sadzonki kopane inaczej zielone. Najlepsze plony uzyskamy bowiem dopiero drugim roku po posadzeniu lub w kolejnych latach. Drugą opcją są truskawki typu frigo - ten gatunek sadzić można od wczesnej wiosny do końca czerwca - ich owoce otrzymamy już około po dwóch miesiącach po posadzeniu do gruntu. Trzeci wariant to sadzonki doniczkowane, które najlepiej umieszczać na grządkach lub skrzynkach w dwóch okresach: od początku wiosny do końca maja albo od początku lipca do jesieni. 

Kolejnym szczegółem o którym należy pamiętać jest odpowiednie przygotowanie gleby pod rozsad truskawek. W pierwszej kolejności należy usunąć chwasty i wszelakie korzenie. Następnym punktem obowiązkowym jest upewnienie się, że w glebie nie roi się od szkodników. Warto zastosować mączkę bazaltową, która uchroni rośliny m.in. od ślimaków. Ważnym punktem jest też zadbanie, aby ziemia pod truskawki była bogata w próchnicę i składniki pokarmowe – najlepiej nawieźć podłoże za pomocą nawozów naturalnych np. kompostu lub obornika. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.