W dzieciństwie biliśmy ją kijami, dziś pijemy dla zdrowych włosów. Jak zrobić sok z pokrzywy? To banalne

"Gińcie, pokrzywy!". Z takim okrzykiem w dzieciństwie rzucaliśmy się z patykami na kępy parzącego chwastu. Nikt najpewniej nam wtedy nie powiedział, że pokrzywy to źródło zdrowia i urody i zamiast okładać je patykami, warto zerwać i przerobić na sok. Jak zrobić sok z pokrzywy? To banalne, ale przyda się jeden kuchenny sprzęt. Chodzi o maszynkę do mięsa.

Więcej przepisów znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Pokrzywa to roślina ze słabą opinią, głównie dlatego, że parzy - podczas kontaktu ze skórą powstają nieestetyczne i swędzące bąble i zaczerwienienia. Jednak warto wiedzieć, że ten wszędobylski chwast ma szereg właściwości, które pomogą nie tylko w dbaniu o zdrowie, lecz także o urodę. 

Jak zrobić sok z pokrzywy?

Zacznijmy może od tego, dlaczego w ogóle warto zrobić sok z pokrzywy. Ten niepozorny chwast zastąpi wiele witamin w tabletkach i różnych suplementów. Te naturalny "lek" zrobisz niemal za darmo i sprawnie wspomożesz nim walkę z bólem stawów, problemami z nerkami, a także zapuścisz piękne, zdrowe włosy. Dodatkowo sok z pokrzywy świetnie oczyszcza organizm, poprawia pracę wątroby i przeciwdziała anemii. Jak widzisz - same plusy, zero minusów. 

Sok z pokrzywy - przepis

Składniki:

  • około kilograma pędów pokrzyw;
  • woda;
  • dodatkowo: maszynka do mięsa lub sokowirówka.

Sposób wykonania:

  1. Pędy pokrzywy rozłóż na gazetach lub papierze i pozostaw na dwie godziny, by owady, które mogą znajdować się wśród liści, odeszły. 
  2. Następnie wypłucz rośliny pod zimną wodą, by pozbyć się kurzu i zabrudzeń. Następnie posiekaj je ostrym nożem.
  3. Posiekane pokrzywy włóż do sokowirówki lub zmiel w maszynce. Jeśli używasz maszynki, zmielone pokrzywy odciśnij na gazie, a sok przelej do szklanki.
  4. Sok z pokrzywy możesz pić rozcieńczony z wodą. Najlepiej wypić szklankę roztworu przed posiłkiem - wówczas działanie soku będzie skuteczniejsze. Łyżeczkę czystego soku wystarczy rozpuścić w szklance wody.

Czy każdy może pić sok z pokrzywy?

Niestety, o ile właściwości zdrowotne pokrzywy są doskonale znane (wspomaganie dobrej kondycji cery i skóry głowy, zawartość witamin A, C, B2, E i K, oraz żelaza, magnezu, sodu i krzemu), o tyle niektóre osoby powinny uważać na sok z pokrzywy i przyjmować go pod kontrolą lekarza. Jeśli cierpisz z powodu niewydolności nerek, problemów z krzepliwością krwi, zmagasz się z chorobami autoimmunologicznymi lub nowotworem, sok z pokrzywy może nie być dobrym rozwiązaniem. Używaj go jednak śmiało bezśrednio na ciało w postaci toniku lub na włosy w postaci płukanki. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.