Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem? Przygotuj te naturalne produkty, a sprzątanie podziel na pięć etapów

Choć wiele zmywarek posiada tryb samoczyszczenia, warto niekiedy zajrzeć do środka i wziąć sprawy w swoje ręce. Regularne czyszczenie elementów zmywarki zapobiegnie przykremu zapachowi, a sprzęt będzie sprawny przez długi czas. Na szczęście specjalistyczna chemia i trudno dostępne środki nie będą potrzebne. Wszystko można zrobić z użyciem naturalnych, domowych produktów.

Posiadając zmywarkę warto co jakiś czas o nią porządnie zadbać i zafundować jej gruntowne mycie. Dzięki temu nie tylko zapobiegniemy namnażaniu się bakterii, ale również wpłyniemy na efektywną pracę sprzętu. Jak wyczyścić zmywarkę za pomocą domowych sposobów? Potrzebne będą jedynie gąbka, ściereczka, soda oczyszczona, płatki mydlane, kilka cytryn i butelka octu.

Zobacz wideo Jak skutecznie wyczyścić zmywarkę?

Etap pierwszy jest najważniejszy. To moment dla filtrów, uszczelek i zakamarków

Nic nie wymaga tak dokładnego i częstego mycia jak filtry i małe elementy. Filtry oraz dysze należy wymontować i umyć pod bieżącą wodą. Często to właśnie tam gromadzą się resztki jedzenia, naklejki ze słoików lub nawet sierść zwierząt domowych, czy włosy domowników, które niekiedy dostają się do środka. Zatkanie filtra prowadzić może do gromadzenia się wody i zepsucia sprzętu. Warto uwagę poświęcić także uszczelkom, drzwiczkom oraz panelowi sterującemu. Wszystko to wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką lub opłukać pod bieżącą wodą.

Etap drugi, czyli gruntowne mycie domową pastą

Na tym etapie najlepiej całkowicie wyjąć szuflady, tak by uzyskać łatwy dostęp do wnętrza urządzenia. Do czyszczenia przyda się domowa pasta z sody, płatków mydlanych oraz wody. Dwa opakowania sody oraz trzy łyżki stołowe płatków zalewamy powoli wodą, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. Taką pastę możemy śmiało użyć do wyczyszczenia zmywarki z największego brudu. Odrobinę ekologicznego detergentu własnej roboty nakładamy na szorstką stronę gąbki i myjemy wnętrze urządzenia. Pastą z sody traktujemy także szuflady, które następnie, tak samo jak wnętrze zmywarki,  wycieramy ręcznikiem papierowym lub czystą, zwilżoną ściereczką. W przypadku uporczywych zabrudzeń można pozostawić pastę na kilka, a nawet kilkanaście minut, by brud się rozpuścił.

Etap trzeci. Porządnie wyciśnij cytryny

Gdy wyczyściliśmy zmywarkę z największych zabrudzeń, zacieków i resztek jedzenia, a filtry lśnią jak nowe, należy całość umyć ponownie. Tym razem jednak przyda się do tego sok z cytryny. Kwaśnym płynem zwilżamy czystą ściereczkę i myjemy całe wnętrze zmywarki oraz szuflady. Cytryna poradzi sobie z tłuszczem, plamami oraz przykrym zapachem. Dodatkowo pięknie nabłyszczy zmywarkę i upora się z matowymi smugami po sodzie oczyszczonej. 

Etap czwarty, czyli auto-mycie. Zamiast tabletki użyj tego produktu

Gdy zamontujemy z powrotem wszystkie wymontowane wcześniej elementy, należy wykonać ostatni szlif, choć w gruncie rzeczy zmywarka zrobi to sama. Wystarczy włączyć ją na automatyczne czyszczenie, lub włączyć zwyczajny cykl mycia. Jest jednak jedna różnica. Zamiast tabletki do zmywarki, na dolnej szufladzie ustaw kubeczek z octem. W trakcie trwania cyklu płyn będzie stopniowo mieszał się z wodą i pięknie odkazi oraz nabłyszczy wnętrze urządzenia. W ten sposób pozbędziemy się również ostatnich zabrudzeń, jeśli te ukryły się w zakamarkach zmywarki.

Etap piąty, czyli wisienka na torcie

Gdy cykl mycia się skończy, zmywarka będzie lśnić jak nowa, a z jej wnętrza nie będzie wydobywał się przykry zapach, pozostaje już jedynie uzupełnić pewne braki. To najlepszy moment, by dosypać soli do zmywarki oraz nabłyszczacza do naczyń. Dzięki tym produktom oraz nienagannej czystości, naczynia będą zawsze idealnie domyte i lśniące jak samo urządzenie.

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.