Tak z chwastami radzą sobie plantatorzy truskawek. Banalnie prosty trik da także owocne plony

Chwasty w ogrodzie to prawdziwa udręka, szczególnie na rabatach z kwiatami lub wśród przydomowej uprawy owoców i warzyw. Plantatorzy sezonowych owoców mają jednak na to sprytny patent, który warto wykorzystać. Mowa tu o ściółkowaniu truskawek, czyli prostemu zabiegowi, który zniweluje szkodniki i zapewni owocne plony.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sezon w ogrodach i na działkach trwa w najlepsze. Nocne przymrozki powoli odpuszczają, co za tym idzie, trwa przesadzanie sadzonek do gruntu, a także sianie rozmaitych dobroci. Niestety wymaga to pokładów cierpliwości, szczególnie jeśli chodzi o szkodniki i chwasty, które nigdy nie dają za wygraną. Pomocny może okazać się patent rodem z plantacji truskawek, który zdaje się rozwiązać uporczywy problem. 

Niezawodna metoda w walce z chwastami - ściółkowanie 

Uprawa truskawek jest coraz bardziej popularna. Słodkie, czerwone owoce często goszczą na naszych tarasach, balkonach, wszelakich skrzynkach czy też przydomowych ogródkach. I chociaż uprawa w donicach może wydawać się prosta, tak roślinki zasadzone w gruncie, na nieco większą skalę, wymagają znacznie większego poświęcenia. Mowa tu o pielęgnacji, unikaniu chwastów i szkodników. Jednym ze sposobów plantatorów jest ściółkowanie, które uchodzi za prostą i niebywale skuteczną metodę. 

Ściółkowanie truskawek to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych grządek. Polega on na wysypaniu przestrzeni pomiędzy rzędami odpowiednio przygotowaną ściółką. Efekt? Plantacja przede wszystkim nie będzie porośnięta chwastami, ponieważ zabieg ogranicza niechcianym gościom dostęp do światła i utrudnia im kiełkowanie. Banalna metoda chroni także podłoże przed nagrzewaniem i parowaniem, co znacznie ułatwia zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności gleby. 

To nie koniec zalet ściółkowania! Warto wspomnieć także o dodatkową ochroną przed chorobami grzybiczymi. Wówczas owoce i same krzaczki są zabezpieczone, a zbiór truskawek owocny. Nawożenie ziemi ściółką organiczną sprawia, że grządki mają dodatkowe źródło cennych minerałów i składników pokarmowych, co korzystnie wpływa na rośliny. 

Zobacz wideo Joanna Koroniewska pokazała piękny ogród Katarzyny Dowbor

Którymi produktami najlepiej ściółkować grządki truskawek? 

Proces ściółkowania wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Należy wybrać odpowiedni produkt - popularna jest słoma, kora drzew iglastych, ściółka nieograniczona np. mata ściółkująca lub czarna folia. Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety i jednocześnie wymagania. Warto sięgnąć po słomę żytnią lub pszenna - wówczas warto ją zebrać tuż po deszczu. Z kolei nie nadają się do tego słoma owsiana lub siano, ponieważ szybko gniją i nie dadzą pożądanego efektu. Produkty nieorganiczne dostaniemy natomiast w niemal każdym sklepie ogrodniczym.

Warto wspomnieć także o najlepszym terminie na ów zabieg. Idealny czas na ściółkowanie truskawek to wczesna wiosna. Jak skomentował w rozmowie z AgroFakt.pl Jarosław Górski, doradca rolniczy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu: "Ściółkowanie powinno być wykonane tuż przed kwitnieniem lub najpóźniej w okresie kwitnienia, kiedy kwiatostany są podniesione, gdyż wówczas dokładne wykonanie tego zabiegu jest jeszcze możliwe". 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.