Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Sezon w ogrodach i na działkach trwa w najlepsze. Nocne przymrozki powoli odpuszczają, co za tym idzie, trwa przesadzanie sadzonek do gruntu, a także sianie rozmaitych dobroci. Niestety wymaga to pokładów cierpliwości, szczególnie jeśli chodzi o szkodniki i chwasty, które nigdy nie dają za wygraną. Pomocny może okazać się patent rodem z plantacji truskawek, który zdaje się rozwiązać uporczywy problem.
Uprawa truskawek jest coraz bardziej popularna. Słodkie, czerwone owoce często goszczą na naszych tarasach, balkonach, wszelakich skrzynkach czy też przydomowych ogródkach. I chociaż uprawa w donicach może wydawać się prosta, tak roślinki zasadzone w gruncie, na nieco większą skalę, wymagają znacznie większego poświęcenia. Mowa tu o pielęgnacji, unikaniu chwastów i szkodników. Jednym ze sposobów plantatorów jest ściółkowanie, które uchodzi za prostą i niebywale skuteczną metodę.
Ściółkowanie truskawek to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych grządek. Polega on na wysypaniu przestrzeni pomiędzy rzędami odpowiednio przygotowaną ściółką. Efekt? Plantacja przede wszystkim nie będzie porośnięta chwastami, ponieważ zabieg ogranicza niechcianym gościom dostęp do światła i utrudnia im kiełkowanie. Banalna metoda chroni także podłoże przed nagrzewaniem i parowaniem, co znacznie ułatwia zachowanie odpowiedniego poziomu wilgotności gleby.
To nie koniec zalet ściółkowania! Warto wspomnieć także o dodatkową ochroną przed chorobami grzybiczymi. Wówczas owoce i same krzaczki są zabezpieczone, a zbiór truskawek owocny. Nawożenie ziemi ściółką organiczną sprawia, że grządki mają dodatkowe źródło cennych minerałów i składników pokarmowych, co korzystnie wpływa na rośliny.
Proces ściółkowania wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Należy wybrać odpowiedni produkt - popularna jest słoma, kora drzew iglastych, ściółka nieograniczona np. mata ściółkująca lub czarna folia. Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety i jednocześnie wymagania. Warto sięgnąć po słomę żytnią lub pszenna - wówczas warto ją zebrać tuż po deszczu. Z kolei nie nadają się do tego słoma owsiana lub siano, ponieważ szybko gniją i nie dadzą pożądanego efektu. Produkty nieorganiczne dostaniemy natomiast w niemal każdym sklepie ogrodniczym.
Warto wspomnieć także o najlepszym terminie na ów zabieg. Idealny czas na ściółkowanie truskawek to wczesna wiosna. Jak skomentował w rozmowie z AgroFakt.pl Jarosław Górski, doradca rolniczy Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu: "Ściółkowanie powinno być wykonane tuż przed kwitnieniem lub najpóźniej w okresie kwitnienia, kiedy kwiatostany są podniesione, gdyż wówczas dokładne wykonanie tego zabiegu jest jeszcze możliwe".