Żółtko się rozlewa, a białko robi się kostropate? Nie popełniaj tego błędu, a jajka sadzone będą zawsze idealne

Wydaje się, że przygotowanie jajek sadzonych to jedna z najłatwiejszych kuchennych czynności. No właśnie - wydaje się. Jajka często za szybko się ścinają, pozostawiając wokół białka brązową otoczkę, a żółtko szybko twardnieje. Jak zrobić perfekcyjne jajka sadzone ze ściętym białkiem i delikatnym, rozlewającym się żółtkiem? Jedna czynność na pewno zaszkodzi.

Więcej porad kuchennych znajdziesz na naszej stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo

Jajka są podstawą śniadań, ale także obiadów. Przygotowujemy je na setki sposobów, a jednym z najlepszych jest po prostu posadzenie ich na patelni i usmażenie. Jednak jak to zazwyczaj bywa, w pozornie najprostszych czynnościach można popełnić najwięcej błędów. Jak uniknąć kostropatego białka i ściętego, lub przeciwnie - rozpływającego się po całej patelni żółtka? Pod żadnym pozorem nie przekręcaj jajek na drugą stronę. 

Dlaczego nie powinno przewracać się jajka na drugą stronę?

Na pewno większość z nas robi tak, by mieć pewność, że białko zetnie się ze wszystkich stron. I pewnie taki efekt uzyskamy, ale wówczas żółtko, które powinno być lejące i delikatne przejmie więcej temperatury i stwardnieje. Oczywiście wciąż można takie jajko zjeść, ale jajko sadzone najlepsze jest właśnie z płynnym żółtkiem, które grzecznie "siedzi" w otoczce ze ściętego białka. Jak zatem mieć i ścięte białko i płynne żółtko? Trzeba spełnić trzy warunki:

  • patelnia musi być mocno nagrzana, ale olej nie powinien pryskać ani parować
  • jajko nie może być zimne - trzeba wcześniej wyjąć je z lodówki
  • nie należy wbijać jajka z dużej wysokości

Kiedy już posadzisz jajko na rozgrzanej patelni, zauważysz, że białko zaczyna się ścinać. To dobry moment, by przykryć patelnię pokrywką i odczekać 2-3 minuty. Jajka sadzone należy smażyć na umiarkowanym ogniu - w przeciwnym razie białko zacznie "bulgotoać" i pojawią się pęcherze. Po dwóch minutach białko z wierzchu powinno być ścięte, ale żółtko płynne. 

Więcej o: